Vitamiinid ei kaitse vähi eest

18. november 2008, 10:36

C- ja E-vitamiin ei aita vähendada vähki
haigestumise riski, väidavad Ameerika teadlased. Uurimistulemus lükkab ümber
varasema uskumuse, et neil vitamiinidel on vähi teket takistav toime.

Mõlemad vitamiinid on tugevad antioksüdandid. See tähendab, et nad aitavad võidelda inimese rakke ja DNA-d lõhkuvate vabade radikaalidega, mis võivad soodustada vähi teket. Sellele vaatamata viitab hiiglaslik 15 000 inimese põhjal läbiviidud uuring, et nende vitamiinide manustamisest pole vähi tõrjumisel mingit kasu, kirjutas The Guardian.

„Mitmed varasemad uuringud on viidanud teatud vitamiinide positiivsele mõjule vähi vältimises,“ ütles uuringus osalenud epidemioloog Howard Sesso. Need on aga olnud peamiselt väiksed loomade peal läbiviidud laborikatsed. Erandiks on siin 1998. aastal Soomes läbiviidud uuring, mille tulemusel selgus, et E-vitamiini lisandid aitasid vähendada eesnäärmevähi esinemissagedust 32 protsendi ning surmajuhte 41 protsendi võrra.

„Meie aga ei leidnud neil vitamiinidel olevat mingit efekti. Vähemalt mitte nende koguste juures, mistõttu ei saa neid vähi ennetamiseks soovitada,“ ütles Sesso.

Sesso uurimisrühm kasutas 14 641 USA meesarsti, kes võtsid vitamiinilisandeid või platseebot. Hiljem surmajuhtusid statistiliselt analüüsides ei avastanud nad kahe kontrollgrupi vahel mingit erinevust.

Ka Suurbritannia vähiuuringute keskuse teadlane Ed Young väidab, et üha kasvav tõendite kogum viitab, et ainult vitamiinidest pole suurt kasu vähi vastu võitlemisel. „Tervislik toitumine on märksa olulisem,“ märkis ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2008, 11:37
Otsi:

Ava täpsem otsing