Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Iidne haud paljastas tapetud perekonna

19. november 2008, 21:29

Ema, isa ja kahe poja 4600 aasta vanune
haud on uurijate sõnul vanim geneetiline tõestus koos elavate perekondade
olemasolust.

Surnud olid paigutatud hauda hoolikalt, et rõhutada nende kuulumist ühte perekonda. Vanemate ja laste jäänustelt leitud vigastuste põhjal järeldasid teadlased, et nad kaitsesid endid surres kivikirveste ja noolte rünnaku eest, kirjutas LiveScience.

Perekonna haud on üks neljast 2005. aastal Saksamaalt Eulau lähedalt leitud matusest. Kokku oli haudadesse maetud 13 inimest, nende hulgas oli üle 30-aastaseid täiskasvanuid ning vastsündinud ja kuni kümneaastaseid lapsi. Leitud haudade põhjal oletavad teadlased, et sugulussidemed olid hilisel kiviajal sotsiaalsete organisatsioonide aluseks. Surnute uurimisest tehtud järeldustest kirjutab põhjalikumalt ajakirja Proceedings of the National Academy of Sciences selle nädala number.

Alles hiljuti jõudsid Adelaide’i ülikooli teadlased eesotsas Wolfgang Haakiga iidsete jäänuste DNA uurimiseni. Kõigilt surnutelt korralikult säilinud DNAd saada ei õnnestunud, seega suutsid teadlased vaid kahes hauas olevate inimeste sugulussuhted ning muud üksikasjad, näiteks vanuse, üldjoontes paika panna.

Geneetilised andmed sobisid hästi surnute paigutusega haudadesse. Ühte hauda oli maetud neljaliikmeline perekond: ema lamas külje peal kägaras, näoga ühe poja poole, isa oli samuti külje peal ning näoga teise poja poole, käed omavahel kokku puutumas. Üks poeg oli 4-5 aastat vana, teine 8-9.

Teises hauas olnud kaks last vanuses 9-10 aastat olid ka kindlasti ühe ema lapsed. Koos lastega maetud täiskasvanud naine ei asetsenud erinevalt teises hauas olnud perekonnast näoga laste poole. Geneetilised analüüsid näitasid, et ta ei olnud laste ema. Teadlaste arvates võis ta olla kas laste isapoolne tädi või kasuema.

Iidne haud paljastas tapetud perekonna Iidne haud paljastas tapetud perekonna

Sellel naisel ning ühel tuumikperekonna poegadest leidus märke koljuvigastustest. Teiste surnute kätel olid märgid enesekaitse käigus tekkivatest vigastustest.

"Kahe täiskasvanu ja laste vaheliste sugulussuhete väljaselgitamisega näitasime, et eelajaloolises Kesk-Euroopas oli olemas klassikaline perekonna mõiste,” ütles Haak. „Kokkuhoidmine surmas viitab kokkuhoidmisele ka elus.”

Surnute hammaste strontsiumiisotoope uurides said teadlased perekonna kohta veelgi rohkem teada. Kuna söögis sisalduv strontsium koguneb aja jooksul inimese hammastesse, saab erinevate strontsiumiisotoopide suhteliste koguste põhjal seostada vanu inimjäänuseid erinevate piirkondadega.

Uurimistulemused näitasid, et naised elasid lapsepõlves meestest ja lastest erinevates piirkondades, millest võib oletada, et naised abiellusid enamasti kodust kaugemale. „Selline komme on oluline sugulusristumise vältimiseks ning erinevate kogukondade vaheliste sõprussidemete kinnitamiseks,” ütles uurimuses osalenud arheoloog Alistair Pike.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. December 2008, 16:11
Otsi:

Ava täpsem otsing