Teisipäev 25. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kisel: tasuta heitmekvoot pole Eesti jaoks lahendus

19. november 2008, 13:07

Majandusministeeriumi energeetika
asekantsleri Einari Kiseli sõnul pole Poolale pakutav kompromisslahendus, kus
riik saaks elektritootmiseks tasuta heitmekvooti ka peale 2013. aastat, Eesti
jaoks kõige tähtsama probleemi lahendus.

Täna kirjutas ajaleht Financial Times, et ELi eesistujariik Prantsusmaa pakub Poolale ja teistele Ida-Euroopa riikidele kompromissi, et leevendada nende vastuseisu ELi kliima- ja energiapaketile.

EL tahab heitmekvootidega kauplemise süsteemi laiendada nii, et peale 2013. aastat peaksid lisaks energiamahukatele tööstusettevõtetele ka kõik elektrienergia tootjad heitmekvoodi oksjonilt ostma. Eriti ägedalt on ELi plaani vastu sõdinud Poola, mis toodab lõviosa oma elektrist kivisöest. Poola argument on, et majandus ei kannata nii järsku elektrienergia hinna tõusu lihtsalt välja. Ka Eestis tähendaks uus kauplemiskord põlevkivist toodetud elektrienergia hinna mitmekordistumist.

Nüüd on Prantsusmaa teinud ettepaneku, et riigid, kus üle 60% elektrienergiast toodetakse fossiilsetest kütustest, saaksid ajutiselt, ehk aastani 2016, kuni poole vajaminevast kvoodist elektritootjatele tasuta anda. Poolale pakutud üleminekuaeg laieneks ka Balti riikidele, kirjutas FT.

„Jah, põhimõtteliselt võiks see laienda ka Eestile,“ kinnitas Kisel. „See on tõesti üks kompromiss, mis sealt paistaks. Pikas perspektiivis ei lahenda see aga meie peamist probleemi nn kolmandate riikide elektrienergia impordipotentsiaaliga,“ ütles Kisel. Teisalt lõpeks ELi pakutud üleminekuperiood just siis, kui Narva jaamade investeeringud saaksid valmis ja tootma hakkaksid – aastal 2016. „See kompromiss meid ei rahulda,“ ütles Kisel.

„Meie probleemid on täna veel õhus,“ ütles Kisel, lisades, et Eestile sobiva kompromissi leidmiseks kõnelused jätkuvad. Elektri hinna tõusu ei pruugi aga edasi lükata ka sealt terendavad kompromissid. „Pigem loob see võrdsemad tingimused Vene elektrile siin konkureerimiseks,“ jätkas ta.

Heitmekvootidega kauplemise süsteem on alussammas ELi ambitsioonikale plaanile vähendada aastaks 2020 kliima soojenemist põhjustavate heitmete hulka 20% 1990. a tasemest.

Mitmed riigid on juba avaldanud lootust, et Prantsusmaa pakutud kompromissiga saab ELi kliima- ja energiapakett n.ö „kännu tagant minema“. Prantsusmaa tahab ambitsioonika kliima- ja energiapaketi lukku lüüa detsembri alguses toimuval ELi valitsusjuhtide ülemkogul. See sillutaks teed globaalsele kliimakokkuleppele, mis loodetakse sõlmida tuleval aastal Kopenhaagenis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. November 2008, 13:07
Otsi:

Ava täpsem otsing