Pühapäev 11. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Martinson: laenamise asemel kasutagu riik reserve

24. november 2008, 13:43

Riik peab laenu võtma vaid siis, kui midagi
muud enam üle ei jää, praegu tasub kaaluda reservide kasutuselevõttu, ütles
riskikapitalist Allan Martinson.

"See on taktikaline küsimus, kui on vaja ja midagi muud üle ei jää, siis tuleb riigil laenu võtta," kommenteeris Martinson rahandusministri Ivari Padari väljaöeldut, et riik võiks kaaluda laenu võtmist.

"Ma ei näe sinna rahakotti nii hästi, aga teatavasti meil on riigireservid, mis võiks olla nutikam koju tuua," lisas Martinson Trigon Venture Partnersi juhtivpartner Allan Martinson.

Reservide all olev raha on ikkagi riigi raha, mis on üldjuhul ka riigi käsutada, aga laenul on praegusel hetkel maailmas üsna suur hind, märkis Martinson. "Ühel hetkel tuleb tema tagasimaksmise aeg," lisas ta. Martinsoni sõnul peab laenu võtmiseks olema hea põhjus, kui on olemas ka reservid.

Riigieelarve defitsiidi kohta arvas Martinson, et me ei peaks iga hinna eest defitsiiti vältima. "Ühel päeval ei ole võib-olla üldse muud võimalustki," oletas ta. "Mängumaa on suhteliselt tilluke, sest 72 protsenti on juba fikseeritud varasemate kokkulepetega ja ega eelarve ülejäänud osa nii väga juhtida anna. Ma kardan, et siin ei jää muud võimalust," sõnas ta.

Defitsiidi iga-aastast suurenemist riigieelarves saab Martinsoni hinnangul ära hoida planeerimisega. "Kui rääkida majanduslangusest ja vaadata absoluutnumbreid kas kroonides või eurodes, siis SKP kasvab jätkuvalt," rõhutas ta. Maksulaekumised aasta-aastalt kas on nullis või isegi kasvavad, lisas riskikapitalist.

Martinsoni arvates peaks praegu vaatama, millised maksumuudatused stimuleerivad kõige paremini ettevõtlust. Mina soovitaksin vaadata idapiiri poole, ütles ta, tuues näiteks Venemaa, kus uuest aastast alandatakse mitut maksu. Ettevõtte tulumaks langeb 24 protsendilt 20-le ja väikeettevõtete oma veelgi rohkem.

Üksikisiku tulumaksu langetamisel või mittelangetamisel Martinsoni arvates nii põhimõttelist vahet pole. "Protsent siia-sinna. Pigem peaks vaatama, kas saab äri stimuleerida," leidis ta.

Rahandusminister Ivari Padar ütles laupäeval sotsiaaldemokraatide üldkogul, et riik võiks kaaluda laenu võtmist, sest riiki lõpmatuseni õhukeseks viilida ei saa, kõiki reserve läbi lüüa ei tohi ja laenu osas meil ka Maastricht turjal ei ole.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2008, 18:36
Otsi:

Ava täpsem otsing