Venemaa keskpank lasi rubla kaitset lõdvemaks

24. november 2008, 15:24

Venemaa keskpank lasi rublal täna jälle
„kukesammu“ võrra odavneda, kuna rubla kaitsmine läheb kalliks – vähem kui nelja
kuuga on keskpanga valuutareserv kahanenud pea veerandi võrra, kirjutas
Bloomberg.

Rubla odavnes dollari suhtes ca 0,8% ning euro suhtes 1,3%. Venemaa peamise ekspordiartikli Uurali nafta barrel maksis täna 45 dollarit, mis on juulikuu haripunktiga võrreldes 68% odavam hind.

Venemaa keskpank lasi täna rubla kõikumiskoridori dollarist ja eurost koosneva valuutakorvi suhtes mõlemast äärest protsendi võrra avaramaks.

„Keskpank paotab veidi kaant, et kiirkeetjast auru välja lasta,“ ütles UralSib Financial Corp peastrateeg Chris Weafer.

Venemaa valuutareservid, mis on Hiina ja Jaapani järel maailmas suuruselt kolmandal kohal, on augusti algusest vähenenud 144,6 miljardi dollari võrra. Juuli lõpust on rubla dollari suhtes odavnenud 15% ja valuutakorvi suhtes 5,5%.

Üks dollar maksis täna 27,5548 rubla ja euro 35,1014 rubla. Valuutakorvi suhtes, kus 55% osakaal on dollaril ja ülejäänud eurol, odavnes rubla 30,9350 rublale, vajudes läbi viimati alampiiriks saanud 30,70 rubla taseme.

Bloombergi ökonomistide arvates odavneb rubla 2009. a lõpuks 13%. Nafta hinna langusega kaob Venemaa jooksevkonto ülejääk. Täna maksis Uurali nafta barrel 44,63 dollarit. Venemaa rahandusministri Aleksei Kudrini sõnul peaks tuleva aasta eelarve tasakaalu saamiseks barrel maksma keskmiselt 70 dollarit.

„Valitsus loodab ikka veel, et nafta hind tõuseb,“ ütles Weafer. „Kui seda ei juhtu, näeme kahe-kolme nädala jooksul kauplemiskoridori uut olulist laienemist,“ ütles ta. Tõuke selleks võib anda reservide kahanemine allapoole 400 miljardi dollari piiri.

Goldman Sachsi ökonomist Rory MacFarquhar kirjutas täna panga klientidele, et Venemaa võimud võivad rublal lasta odavneda protsendi võrra iga kahe nädala tagant.

Umbes 80% „survest“ rublale on täna tingitud Venemaa elanike tegevusest, kes vahetavad oma rublasid valuutasse, ütles BNP arenevate turgude ökonomist Basil Issa.

Venemaa presidendi majandusnõuniku Arkadi Dvorkovitši sõnul võib Venemaa majanduskasv tuleval aastal aeglustuda 2%le. Majandusministeeriumi prognoos on 7,3%ne SKP kasv sel ja 7%ne kasv tuleval aastal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2008, 10:27
Otsi:

Ava täpsem otsing