Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Euroala inflatsioon rekordlanguses

28. november 2008, 16:09

Inflatsiooni langus euroala riikides tegi
viimase kahe aastakümne rekordi, kukkudes 1,1 protsendipunkti võrra.

Inflatsiooni langusega kaasnes ka tööpuuduse suurenemine, mis suurendab survet Euroopa Keskpangale, et see jätkaks majanduslanguse tõrjumiseks laenuintresside kärpimist. Euroala inflatsioon aeglustus ELi statistikaameti teatel oktoobri 3,2 protsendilt novembris 2,1 protsendile. See on kõige järsem langus alates 1991. aastast, kirjutab Bloomberg.

Nii Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet kui Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Joaqu?n Almunia on öelnud, et järgmine aasta võib ELi riikidele tuua majanduslanguse. Oktoobri algusest on Euroopa Keskpank juba baasintressi protsendipunkti võrra kärpinud ning eesmärgiks on võetud hoida inflatsioon alla kahe protsendi piiri, et jätta pangale manööverdamisruumi.

Euroopa Keskpanga poliitikakujundajad on arvamusel, et euroala deflatsioon veel ei ähvarada. "Teiste faktorite seas peaks vähem paindlik tööjõuturg piirama majanduskriisi mõju palgakasvule rohkem kui traditsiooniliselt paindlikumates majandustes," märkis Prantsuse panga BNP Paribas analüütik Luigi Speranza.

Investorid ootavad nüüd Euroopa Keskpangalt järgmisi intressimäärade kärpeid. Praegu on Euroopa Keskpanga seatud intressimäär 3,25 protsenti, kuid turud – sealhulgas Bank of America ja Fortise pankade analüütikud – ootavad, et Euroopa Keskpank seda 4. detsembril veelgi 0,75 protsendipunkti võrra langetaks. Tavaliselt kärbib pank intresse 0,5 protsendipunkti võrra, kuid järsk inflatsiooni langus võib kallutada seda praktikat muutma.

Oodatust järsem inflatsiooni langus peegeldab energiakulude langust, kuid ka kiiresti jahenevat majandust, kirjutas Financial Times. Euroala majandus tervikuna on juba languses, sest SKP kasv on olnud kaks kvartalit järjest negatiivne.

Töötus eurot kasutavates maades on samuti kasvanud, jõudes ELi statistikaameti andmeil oktoobris 7,7 protsendini. Septembris oli see number 7,6 protsenti. Märgatavast töötuse kasvust teatasid Prantsusmaa ja Hispaania, Saksa töötuse tase jäi pidama 7,1 protsendi peal.

"Kuivõrd ettevõtete kavatsused inimesi tööle võtta on kõvasti langenud, peaks töötuse tase tõusma, ületades 9 protsenti 2010. aasta alguseks," kommenteeris Hollandi suurpanga ING analüütik Martin van Vliet.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2008, 16:22
Otsi:

Ava täpsem otsing