Läti valitsus soovis ülekandevetoga oma tagalat kindlustada

02. detsember 2008, 20:23

Läti valitsus tahtis rahaülekannete
piiranguga oma tagalat kindlustada, sest muidu oleks Parex banka majandusolukord
muutunud halvemaks kui see ülevõtmisel oli, vahendas biznews.lv.

Läti rahandusministeeriumi peasekretär Martins Bicevskis ütles ajalehele Diena, et esimestel päevadel peale Parexi ülevõttu voolas pangast välja ligikaudu 10 miljonit latti päevas. Summad vähenesid mõnele miljonile päevas, kuid raha väljavool ei peatunud. Kui palju raha Parexist tänaseks välja voolanud on, Bicevskis ega ka keegi teine senini öelnud pole.

9. novembril ütles FKTK juht Irena Krumane, et pooleteise kuu jooksul lahkus Parex bankast 240 miljonit latti.

Parexi kinnitusel on rahaülekannetele kehtestatud piirang ajutine. Pank töötab peagi tavalises rütmis, väitis Parex banka asepresident Guntis Belavskis täna ajakirjandusele. See juhtub niipea kui saavad täidetud 51% aktsiate üleminekuga seotud formaalsused, ütles Belavskis.

Eile Läti Delfis ilmunud intervjuus süüdistas Parexi asutaja Valeri Kargin riigiametnikke delikaatse info lekitamises.

"Kahjuks lubasid riigiametnikud endale terve rea emotsionaalseid väljaütlemisi. Kuulujutud tekivad siis, kui teema läheb ühiskonnale korda, kuid tulevik on ebamäärane. Kui infot pole piisavalt või seda ei usuta. Me pole kunagi kedagi petnud ja tahame oma reputatsiooni hoida. Loodan, et ametnikud tegutsevad ühiskonna huvides, mitte ei püüa varjata oma isiklikke...," vastas Kargin Delfi lugeja küsimusele info lekkimise ja raha väljavoolu kohta.

Seejuures küsis keegi lugejaist, miks valitsus enne abikäe ulatamist Parex banka vastu varjatud sõda pidas, mille tõttu paljud kohalikud omavalitsused oma raha pangast mujale viisid. Kas see sõda polnud üksnes selleks, et panka kergemini üle võtta, avaldas lugeja kahtlust.

"Ma ei usu, et riik oleks tahtnud oma suurimale kohalikule maksumaksjale häda ja viletsust. Aegajalt tundus mulle, et mõned inimesed riiklikest kontoritest ei asu oma tööpostil, kuid kahju tekitada nad kindlasti ei tahtnud. Pärast valitsuse istungit, mil meile abi garanteeriti, loodame me poliitiliste jõudude mõistusele," vastas Kargin.

Kargini kinnitusel on Riia, Jurmala, Daugavpilsi, Ventspilsi ja mitmete teiste raha siiani veel Parex pangas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. December 2008, 16:46
Otsi:

Ava täpsem otsing