Investorid maksavad USA riigi võlakirjadele peale

Mait Jüriado 10. detsember 2008, 16:41

Osa USA riigi kolme kuu tähtajaga
võlakirjad kauples eile negatiivse tootlusega, näidates, et investorid on valmis
andma raha hoiule ka negatiivse tootlusega, et vähegi leida kindlat
rahapaigutusviisi.

Riigikassa müüs nelja nädala tähtajaga võlakirju 0% eest esimest korda ning teiste riigi võlakirjade tootlus langes isegi alla 0%. Investorid üritavad kindlalt raha säilitada 2009. aastani ning riik paistab selleks olevat kõige turvalisem koht. Sellist fenomeni võis näha ka eelmisel aastal, kui investorid tahtsid saada turvalist rahapaigutust.

USA riigikassa müüs 8. detsembril 27 miljardi dollari väärtuses kolmekuulisi võlakirju 0,005protsendilise tootlusega, mis on madalaim määr pärast 1929. aastat. Riigikassa müüs ka neljanädalasi võlakirju 30 miljardi eest nullprotsendilise intressimääraga esimest korda ajaloos.

Theodore Ake, kes on USA riigi võlakirjade kauplemisjuht, kommenteeris eile WSJ-le, et mõned investorid ostsid kolmekuulisi võlakirju negatiivse tootlusega 0,01% ning 0,02%. Pärast aktiivset kauplemist tõusis intressitootlus jälle positiivseks 0,02% juurde.

Kui arvutada asi numbritesse, on investorid valmis laenama 100 dollarit, et saada tagasi 99,99 dollarit. Riigi võlakirjade tootlused on pärast Lehman Brothersi pankrotti flirtinud viimased kolm kuud null protsendiga. Pankade deposiitides, mida peetakse samuti väga turvaliseks rahapaigutusviisiks, ei nähta enam turvalist rahapaigutuskohta, sest iial ei või teada, millal mõni pank võib pankrotti minna ning raha ei või tuulde lennata.

Raha jooksmine riigi võlakirjadesse näitab aga, kui suured riskid praegusel turul valitsevad. See võib olla siiski problemaatiline, kuna ettevõtted peavad analüütikute sõnul refinantseerima järgmisel aastal 800 miljardi dollari ulatuses oma laene.

Riigi võlakirju peetakse madalaima tootlusega ja samas ka kõige turvalisemateks instrumentideks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. December 2008, 16:41
Otsi:

Ava täpsem otsing