Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Treial: töölepingu seadus ei taga majanduskasvu

17. detsember 2008, 19:29

Täna vastu võetud töölepingu seadus ei taga
loodetud majanduskasvu ega kaitse töövõtjat, vaid loob väära illusiooni
töösuhete kaitstud paindlikkusest, ütles Riigikogu Eestimaa Rahvaliidu
fraktsiooni aseesimees Mai Treial.

Treiali hinnangul ei kehtesta uus töölepingu seadus töövõtja varalise vastutuse ülempiiri, lähtutakse põhimõttest, et küllap kohus otsustab. „Kahjuna käsitletakse nii varalist kui ka mittevaralist kahju, mis tähendab, et arvesse tahetakse võtta isegi tööandja saamata jäänud tulu ja panna töövõtja vastutama ka tööandja võlausaldajate ees,” sõnas Treial.

Tema sõnul toob selline määramatus kaasa aeganõudvaid kohtuprotsesse ning suure ajakulu ja kalli õigusabi tõttu on töötajal ilmselt raske kohtus oma õigusi kaitsta. Treiali hinnangul ei suuda töötaja kohtus olla võrdne partner ettevõtjale, kellel on paremad võimalused huvide eest seismisel.

Treial rõhutas, et uus seadus peab tooma töösuhetesse paindlikkust ja probleemide otstarbekama lahendamise võimalusi, kuid täna vastu võetud eelnõu menetlemise käigus ei püütudki tema hinnangul leida tööandjate ja töötajate huvide tasakaalu ning seepärast jääb reform poolikuks. „Kahjuks antakse uue töölepingu seadusega väärsignaal, nagu oleks töösuhted meil juba sedavõrd paindlikud, et riik ei peaks enam olulisel määral sekkuma,” lisas Treial.

Rahvaliidu fraktsiooni hinnangul tuleb lähiajal üha rohkem tähelepanu pöörata töötute täiend- ja ümberõppele. Treial meenutas Riigikogus toimunud „Inimarengu aruande 2007“ arutelul professor Marju Lauristini, kes väitis, et Eestis on kaheksakordne erinevus selles, kui palju saadakse koolitust tippastmel ja kui palju tööjõustruktuuri alamal astmel. Haridus peab lähtuma uut tüüpi majandusarengu mudelist, mis toob meid välja praegusest majanduslangusest. See eeldab inimesi, kes ei ole mitte kitsa kutseharidusliku suunitlusega, vaid on teatud mõttes universaalsete oskustega.

„Mõelgem, kuidas saaksid töösuhted piisava, kaitstud paindlikkuse nii, et töötaja ei peaks koondamisel, töötuksjäämisel tundma hirmu ega lootusetust,” sõnas Treial.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. December 2008, 19:29
Otsi:

Ava täpsem otsing