Moody's: Eesti kohalikud omavalitsused tule all

18. detsember 2008, 12:54

Moody'se hinnangul satuvad kohalikud
omavalitsused globaalse majanduskriisi tulemusel raskustesse, kõrge riskiga
riikida hulgas on ära märgitud ka Eesti.

Värskes Moody'se kommentaaris juhitakse tähelepanu sellele, et globaalses raskes majanduskeerises ja finantsurgudel toimuvas ei jää puutumata ka kohalikud omavalitsused väljaspool USAd, sealhulgas ka Eestis. Raskuste põhjuseks on likviidsusprobleemid, kõrgenenud rahastamiskulud ja refinantseerimise risk.

Kohalikud omavalitsused pole immuunsed. Kuigi olukord on keeruline, on see paljudes riikides kontrollitav, eriti arenenud majandusega riikides.

Moody'se hinnangul mõjutavad kohalikke omavalitsusi järk-järguliselt ilmnev likviidsuseprobleemidest tingitud stress ja kitsaskohad turul. Lisaks mõjutavad omavalitsusi ka märkimisväärselt kõrgemad rahastamiskulud ja refinantseerimise risk.

Et hinnata kohaliku turu nihkeid, keskendus Moody's oma raportis just kõrgenenud rahastamiskuludele ja turu tundlikkusele, likviidsusprobleemidele, võlgade tagasimakse graafikutele, eelarvetele ja uue laenamise vajadustele. Moody'se hinnangul pole enam küsimus selles, kas maailmamajanduse häired mõjutavad kohalikke omavalitsusi, vaid pigem selles, millised need mõjud on.

Rahastamise kulud on omavalitsustele kasvanud ja seega ligipääs kapitaliturgudele ka raskemaks muutunud. Seoses kallinenud rahastamiskuludega on kõrge riskiga riikideks Ukraina, Venemaa, Ungari, Argentiina, Eesti, Bulgaaria, Horvaatia, Türgi ja Poola. Keskmise riskiga on näiteks Läti, Brasiilia, Tðehhi ja Malaisa.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. December 2008, 16:47
Otsi:

Ava täpsem otsing