Teisipäev 25. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Analüütikud: mis võib takistada börside toibumist

25. detsember 2008, 16:12

Mis võib takistada tuleval aastal börside
toibumist – Rootsi majandusuudiste portaal e24.se on eksperte küsitledes kokku
pannud nimekirja suurematest riskidest.

Need on:
1. riikide abipaketid majanduse ergutamiseks ei anna kiiret või piisavat tulemust
2. tarbimine väheneb järsult
3. periood, kus majanduskasv on nõrk või olematu, venib pikaks
4. USAst alanud probleemide arvatust laiem mõju maailma majanduses
5. deflatsioon maailmamajanduses
6. Hiina ja India hakkavad kaitsma kodumaist eksporditööstust
7. „crowding-out“ efekt ehk negatiivsed tagajärjed riikide laenuvajaduse järsust kasvust

Thenberg Macro Hedge fondi haldur Pekka Kääntä näeb suurimat riski just viimases – USA ja teiste riikide suures laenuvajaduses, mis võib viia selleni, et erasektoril napib vahendeid investeeringuteks.„See oleks halvim stsenaarium. Kogu maailmas koostavad riigid praegu abipakette majanduse stimuleerimiseks – Euroopas, Jaapanis, Hiinas, Indias ja USAs. Kust see raha tuleb. On selge, et teised tegevusalad tõrjutakse kõrvale. Kui just keskpangad seda kõike ei rahasta. See tekitaks aga tasakaalutuse, millel võivad olla murettegevad tagajärjed paari aasta perspektiivis,“ ütles ta.

Paljud panevad lootused riikidele nagu Hiina ja India, et nende riikide tarbijad aitavad maailmamajanduse langusest välja. Kodumaise tarbimise õhutamise asemel võivad aga need riigid hoopis kodumaist eksporditööstust toetama hakata – Hiinas juba räägitakse sellest, et riik peaks valuutal taas nõrgeneda laskma, ütles Kääntä.

Finantsguru Patrik Brummer näeb kahte alternatiivi. Üks on järsk SKP langus ning suur tööpuuduse kasv, teine „kunstlik hingamine“ riiklike abipakettide toel, mille tagajärjeks on riikide laenukoorma ja eelarvedefitsiitide järsk kasv ning risk, et kriis venib pikale – nii nagu Jaapanis.

„Tõenäosus, et üks kahest nimetatud alternatiivist teoks saab, on ebamugavalt suur. Viimased 5-10 aastat on aga olnud selline laenukasv, et nii või teisiti oleme laenanud tuleviku arvelt. Küsimus on nüüd vaid selles, kas amortiseerime pikema või lühema perioodi vältel,“ ütles Brummer.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. December 2008, 16:12
Otsi:

Ava täpsem otsing