Jaapani majandus vajub sügavamale sohu

Mait Jüriado 26. detsember 2008, 10:23

Jaapani majanduslangus sai novembris uut
hoogu juurde, kuna ettevõtted piiravad tootmist viimase 55. aasta jõulisemas
tempost. Samuti kasvab töötus, mis majapidamised paneb enne mõtlema ja siis
ostma.

Tehasetoodangu mahud vähenesid Jaapanis oktoobris 8,1%, teatas Jaapani kaubandusminister. Majandusteadlastele oli see üllatuseks, kuna oodati 6,8%-list tööstustoodangu vähenemist. Töötuse määr ronis 3,9%le 3,7%lt ning majapidamiste väljaminekud vähenesid Bloombergi andmetel 0,5%.

Tööstustoodangu vähenemist nähakse ka eelolevatel kuudel. Detsembris oodatakse vähenemiseks 8% ning jaanuaris 2,1%. Kui detsembri prognoosid osutuvad tõeks, oleks viimase kvartali tööstustoodangu vähenemine rekordiliselt 11,1%.

Majanduslangus USAs ning Euroopas on Jaapani eksporti kõvasti räsinud. Ka siiani edukas Toyota Motor Corp. võib seista esimest korda silmitsi kahjumiga. Tootmise peatamised ning koondamised on juba igapäevased sündmused ka Jaapani ettevõtetel.

Fuji Heavy Industries Ltd. teatas täna toodangu vähenemist. Subaru kärbib tootmismahtusid 10 000 sõiduki võrra, tuues kogumahu maailmas madalamale 70 000 sõiduki võrra. Samuti koondatakse 300 tähtajalist töökohta lisaks 800-le koondatule eelmisel kuul.

Jaapani eksport vähenes novembris 26,7%, mis on teravaim kukkumine peale 1980. aastat. Jaapani ekspordile ei ole kuidagi kasuks tulnud ka Jaapani jeeni tugevus.

Jaapani keskpangal on õige vähe jäänud ruumi manööverdamiseks. Eelmisel nädalal kärbiti intresse nulli lähedale (0,1%).

Jaapani Nikkei 225 on sellel aastal kukkunud 43%. Möödunud ööl tõusis indeks 0,8%.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. December 2008, 10:27
Otsi:

Ava täpsem otsing