KGB analüütik: Vene võtab Alaska tagasi

29. detsember 2008, 16:42

Venemaa akadeemik Igor Panarin ennustab, et
majanduslik ja moraalne kollaps põhjustab USA lagunemise aastaks 2010.

Loomulikult on Panarini mõtted Vene telekanalites ja Kremlis väga mokkamööda ning leidnud mõjusat toetust, kirjutab The Wall Street Journal.

Panarin on 50-aastane endine KGB analüütik ja praegune Vene Välisministeeriumi diplomaatide akadeemia dekaan. Teda kutsutakse aina enam esinema erinevatel vastuvõttudel ja loengutel, ta on avaldanud raamatuid ning esineb meedias kui USA-Venemaa suhete ekspert.

Kreml kiidab Panarinit hoolega takka, idanaaber on süüdistanud USAd kõiges alates rahutustes Kesk-Idas, kuni globaalse finantskriisini. Lisaks sobivad akadeemiku vaated hästi Kremli omadega, kes tahab taastada oma õiguspärast kohta maailmalaval peaosas pärast 90ndate nõrkusperioodi, kirjutab WSJ.

„Praegu on 55-44-protsendiline võimalus, et USA laguneb laiali,“ sõnas Panarin, kuid lisas, et tegelikult poleks tema arvates selline lagunemine hea ka Venemaale, kes paljuski just USA dollarist ja kaubandusest sõltub. USA lagunemist ennustab ta juuni lõpuks aastal 2010 või äärmisel juhul juuli alguseks samal aastal, mis jätab praegusele maailma mõjukamale riigile vaid poolteist aastat hingamist.

Siis peaks Panarini prognooside kohaselt pärast kodusõda ja välismaise jõu sissetungi jagunema riik kuueks. Kalifornia, mis muutuks Kalifornia Vabariigiks, läheb Hiina kontrolli alla. Teksas, mis muutuks Teksase Vabariigiks, saaks endale Mehhiko. Washington ja New York saaksid osaks Atlandi Ameerikast, mis võib ühineda Euroopa Liiduga. Praeguse USA põhjapoolseimad osariigid kahmaks endale Kanada ning Havai läheks kas Jaapani või Hiina mõju alla. Venemaa osaks saaks Alaska. „Venemaa jaoks oleks mõistlik Alaska endale nõuda, sest see oli Vene Impeeriumi osa väga pikka aega,“ õigustab Panalin WSJ-s.

USA Valge Maja kommentaariks lausus naeru tagasi hoides pressiesindaja Dana Perino: „Ma pean kommentaaridest loobuma.“

Panarin peab end siiski mõnes mõttes ettekuulutajaks ning samastab end Prantsuse poliit-teaduri Emmanuel Toddiga, kes 15 aastat enne Nõukogude Liidu lagunemist seda ette ennustas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. December 2008, 16:42
Otsi:

Ava täpsem otsing