Kohus jättis Parbuse jälgede segamise kartuses vahi alla

30. detsember 2008, 13:06

Tänasel kohtuistungil, kus arutati Ivo
Parbuse kaitsja esitatud määruskaebust vahistamise tühistamise peale, tuli
ilmsiks üllatavaid seiku. Kohus otsustas mehe vahi alla jätta.

Kohus jättis täna rahuldamata Tallinna linnavalitsuse nõuniku Ivo Parbuse kaitsja Raul Otsa määruskaebuse, millega ta vaidlustas Parbuse vahistamise.
Tallinna Ringkonnakohtust öeldi Äripäevale, et Parbus jääb vahi alla.

Eriasjade prokurör Kadri Väling põhjendas Parbuse jätkuvat vahi all hoidmist asjaoluga, et mees võib vabaduses olles panna toime uusi kuritegusid, mõjutada tunnistajaid ja kokkuvõttes häirida kogu menetluse käiku.

Välingu sõnul näitab Parbuse tegutsemist seegi, et 4. detsembril, kui toimus tema kabinetis Tallinna linnavalitsuses läbiotsimine, helistas Parbus uurijate juuresolekul abikaasale ning käskis kodust lauasahtlist ja laealusest peidikust ära viia sularaha.

„Seda abikaasa ka tegi. Parbuse käsutuses on suurem summa sularaha,“ ütles Väling. Ta lisas, et Parbuse tegutsemine on kiire, tegemist on läbimõeldud skeemiga, kuhu on kaasatud erinevaid isikuid.

„Ta on oma tegevuses olnud motiveeritud rahast ja materiaalsetest hüvedest,“ ütles prokurör.

Välingu sõnul leiti 4. ja 11. detsembril toimunud läbiotsimistel Parbuse töökabinetis ja kodus sularaha, kinkekaarte, raamat ja muud.

Töökabinetis toime pandud läbiotsimise käigus leiti prokuröri sõnul Karl Tihase „Eesti talurahvaarhitektuur“, mille vahel väidetavalt kingiti Parbusele kinkekaart. Raamat maksab poes ligi 400 krooni.

„Kinkekaart leiti Parbuse kodust, sel polnud peal Tõnu Kortsu nime, kuid sel oli peal number, mille järgi päritolu tuvastati,“ ütles prokurör.

Parbust kahtlustatakse neljalt erinevalt isikult pistise võtmises, kahtlustuse järgi on ta saanud raha kümne detailplaneeringu korraldamise ja sujuva asjaajamise eest.

Prokurör lisas, et Parbus sekkus planeeringute protsessi, kasutades selleks oma positsioonil saavutatud mõjuvõimu.

Parbuse kaitsja Raul Otsa sõnul on Parbus seni keeldunud ütlustest.

„Ta on olnud mitmes erinevas kambris, erinevate kaaslastega. Nagu öeldakse, kambrikaaslane ei pruugi alati sinu sõber olla,“ vihjas Otsa võimalikule uurimistaktikale.

Otsa sõnul pole Parbuse vahistamine põhjendatud, lisaks on tema sõnul tegemist isikute ebavõrdse kohtlemisega, kuna teised kahtlustatavad Toivo Susi ja Aleksander Raide viibivad vabaduses.

„Parbuse suhtes käib intensiivne menetlus, et sundida teda sel viisil ütlusi andma. Käib pidev ettepanek erinevatele kokkulepetele, et annad ütlusi - vabaned vahi alt,“ väitis Otsa.

Viimane ülekuulamine oli tema sõnul möödunud nädalal, ent ka siis keeldus Parbus rääkimast.

„Siis ütles kaitsepolitsei, et sellisel juhul pole meil enne 7. jaanuari võimalik menetlust jätkata ning kogu edasine menetluse käik sõltub Parbusest endast,“ rääkis Otsa.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. September 2009, 15:22
Otsi:

Ava täpsem otsing