Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Mida toob aasta 2009 teaduses ja tehnoloogias? II osa

30. detsember 2008, 11:28

Millised on põnevamad uudised teaduse ja
tehnoloogia vallas, millest võiksime kuulda tuleval aastal? Popular Science
püüab ennustada järgmise aasta uudiste pealkirju.

Uued masinad uurivad taevakehi
Tuleval sügisel saadetakse Marsi poole teele uurimisrobot Mars Science Laboratory. Marsimaanduri eesmärgiks on uurida Marsi pinnast ja kivimiproove, et otsida jälgi süsinikust, elu peamisest koostisosast. Süsiniku leidmiseks tulistatakse Marsi pinda laseritega ning analüüsitakse seejärel tekkinud auru koostist.
NASA läheb ka tagasi Kuule – pärast seda, kui uus uurimissond Lunar Reconnaissance Orbiter leiab astronautidele hea maandumispaiga. Sond saadetakse teele 24. aprillil eesmärgiga kaardistada Kuu pinda ning uurida Kuu pooluseid, kus teadlaste arvates võiks leiduda vett.

Kodu kosmoses?
Uus orbiidil tiirlev observatoorium hakkab otsima Maa-sarnaseid planeete.
Maa kaksik võib asuda meist sadade valgusaastate kaugusel. Tegelikult võib kosmosesügavikes peituda isegi sadu eluks sobilikke planeete, mõnel neist võib leiduda ka kohalikke eluvorme. Kuigi teleskoobid on praeguseks väljaspool meie päikesesüsteemi identifitseerinud enam kui 300 planeeti, on need elu jaoks liiga karmide tingimustega. Üheks märkimisväärseks erandiks „kuumadele Jupiteridele” on 2007. aastal leitud kivine Maa-sarnane planeet nimega Gliese 581 c. Novaator on sel teemal varem kirjutanud siin.

Halva ilma riis
Aasia talumehed hakkavad kasvatama katastroofikindlat riisisorti. Pärast aastaid kestnud katsetusi jõuab Aasia põldudele geneetiliselt muundatud üleujutuste-kindel riisisort. Alguses hakatakse seda kasvatama Ida-Aasias, seejärel Indoneesias, Indias ja Bangladeshis.

Mis värvi olid dinosaurused?
Eelmisel aastal avastasid Yale’i ülikooli teadlased saja miljoni aasta vanusest dinosaurusesulest organellid nimega melanosoomid. Tuleval aastal plaanivad nad uurida melanosoomide kuju ja kontsentratsiooni, et selgitada välja lendavate dinosauruste algne värv.

Edusammud tüvirakuteaduses
Erinevad teadlaste töörühmad on täiskasvanud naharakke programmeerinud käituma embrüonaalsete tüvirakkudena, kasutades geene, mida kannavad viirused. See meetod võib rakud aga muuta vähirakkudeks. Tuleva aasta eesmärk: asendada viirused kemikaaliga, mis saaksid sama tööga ohutult hakkama.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2009, 08:31
Otsi:

Ava täpsem otsing