2009: külm on ja hanged kasvavad

ÄP 05. jaanuar 2009, 00:00

Möödunud aastal kukkusime näoli lumme: kolmanda kvartali majanduslangus oli 3,5 protsenti. Asja tõeliselt kurb külg on see, et ka 2009. aastal ei saa me maast püsti ning sipleme külmas hanges edasi.

Riik teeb negatiivse lisaeelarve. Nagu rahandusminister Ivari Padar ilustamata ütles, paanika on alles ees, see tuleb 12 miljardi krooni kärpimisel.

Ootame siis paanikat, mis asenduks veel päris hiljutiste soovunelmatega. Krokodilli nälg on igatahes järgmisel aastal suurem kui laste koolitoidu sisse vehkimine, nii et eelarvevaidlused tulevad verised. Väikseks kergenduseks on vähemalt vahepalad teemal "euro".

Kurb on vaadata tarbijat - see enne uljas tegelane, kes vabast ühiskonnast viimast võttis, on nüüd justkui insuldi läbi teinud. On kuidagi otsa jäänud ja loodab päeva suuremate valudeta õhtusse veeretada.

Veel paar aastat tagasi uskus tubli eestlane, et igavesti ei lähe üles mitte ainult kinnisvara- ja aktsiahinnad, vaid ka palgad. Tema silme ees oli pilt Eestist kui ühest Euroopa jõukamast riigist. Nüüd osutus see tühipaljaks võltsinguks. See on väike lohutus, et Ansip ostis ka.

Ka ettevõtete investeeringud kahanevad edasi. Muidugi, ainult rumal avaks praegu uusi liine, kui raha on kallis ja turg nii kodus kui külas jalge alt kadunud.

Tõsi on see, et mõistlik on pigem arvestada musta stsenaariumiga ja teha kohe ära kõik rasked otsused. Ja ometi tõukavad just investeeringud takka tootlikkuse ja sissetulekute tõusu.

Usume, et sel aastal käib Eestist üle pankrotilaine. Need, kes ootasid asjade kiiret paranemist, lihtsalt ei saa ellu jääda, sest hanged alles kasvavad. Võib arvata, et neid õnnetuid optimiste meil jagub. Oleme oma lähimineviku lootuste ohvrid, kasvasime me ju veel 2006. aastal 11,4 protsenti!

Aga kindlasti ei soovi ettevõtja Äripäeva näägutamist kuulata. Ta loeb niigi päevast päeva tarkuseteri. Paanitseda ei tasu, hädaldada pole mõtet…, aga naiivselt asjade paranemisse loodab vaid loll. Tule uute ideedega, keskendu ekspordile…, aga kahjuks pank laenu ei anna ja eksporditurud on koomas. Tore vähemalt, et "turg korrastub" ja "terad sõelutakse sõkaldest"!

Teeme parem tööd ja ärme mängi Nostradamust. Lepime sellega, et "aastane majanduskasv" või "aastaeelarve" kuuluvad praegu ulmevaldkonda. Olukord muutub kuudega, nädalatega.

Ning loodame pigem, et kõikide töökoha kaotanute ja pankrotti läinute seas on ka seltskond, kes tunneb ennast vabanenuna, kel avaneb äkitselt võimalus tegeleda oma asjaga. Osa neist peab ka õnnestuma.

Soovime kõigile mõistmist, et Eesti pääseb ilma IMFi laenuta ja teiste riikide abita vaid siis, kui selle nimel võetakse 2009. aastal vastu ebapopulaarseid otsuseid, riigi tasandil, ettevõtetes ja peredes. Ükskord me tuleme hangest välja niikuinii, aga siis tuleme kiiremini.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:53
Otsi:

Ava täpsem otsing