Palo: tervise edendamisel kadugu erisoodustusmaks

04. jaanuar 2009, 11:04

Rahvastikuministri Urve Palo arvates võiks
kaaluda erisoodustusmaksu kaotamist inimeste tervise edendamisse tehtavatelt
maksetelt, nagu spordikulud, põhjalik tervisekontroll ja taastusravi.

Palo kirjutab, et tööhõive suurendamiseks on asjakohased töötajate tervisele suunatud investeeringud, mis vähendavad haiguste ja töövõimetusega seotud probleeme. Tervise hoidmisel aitab kaasa ka mitmekülgne ning parem haridus, sest parema haridusega inimesed säilitavad aktiivsuse ja innovatiivsuse kauem ning hoolitsevad oma tervise eest teadlikumalt.

Palol on hea meel, et uue töölepinguseaduse vastuvõtmise järel kaob lõpuks erisoodustusmaks investeeringutelt, mis tehakse tööandja poolt töötajate tasemekoolitusse, kuid tema arvates võiks kaaluda erisoodustusmaksu kaotamist ka inimeste tervise edendamisse tehtavatelt maksetelt, näiteks nagu spordikulud, põhjalik tervisekontroll ja taastusravi.

Rahvastikuminister märgib, et töökoha valikul mängib võimalus ühitada oma töö- ja pereelu aina suuremat rolli. Kui küsida Eestis inimeste käest, mis on nende jaoks töö puhul tähtis, siis nimetatakse töökoha kindluse ja palga järel just võimalust ühitada oma töö- ja pereelu. Samas leiab 46 protsenti eestimaalastest, et töö ja pereelu ühitamine on neile raske.

Uuringud näitavad, et töötamine on enamiku Eesti inimeste, kaasa arvatud naiste jaoks, oluline ning sellest ei soovita loobuda ka siis, kui perekonna rahaline olukord seda võimaldaks. Eesti meeste tööhõive on Euroopa keskmiste seas, Eesti naiste tööhõive aga üks kõrgemaid Euroopas ja seda vaatamata suurele hariduse omandajate arvule, suhteliselt pikale lapsehoolduspuhkuse perioodile ja suurenevale sündimusele.

Naiste osakaal, kes sooviksid majandusliku kindlustatuse korral tööst loobuda, on aastate jooksul vähenenud. Kui 2000. aastal oli naisi, kes partneri piisava sissetuleku korral koju jääksid 23 protsenti, siis 2005. aastal vaid 10 protsenti. Meestest sooviks samadel tingimustel tööst loobuda vaid 2 protsenti.

Loe lähemalt esmaspäeval Äripäeva arvamusküljel ilmuvast kolumnist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. January 2009, 11:22
Otsi:

Ava täpsem otsing