Euroopa Komisjon ja Eurogas otsivad transiidi tagamise võimalusi

07. jaanuar 2009, 12:19

Euroopa Komisjon ja üleeuroopalise
maagaasitööstuse organisatsioon Eurogas muretsevad Venemaa ja Ukraina gaasisõja
mõju pärast Euroopa gaasitarbijaile ning arutavad transiidikohustuse
tagamise võimalusi.

Gazpromi ja Naftogazi vaheliste vaidluste ning Euroopasse tarnitava maagaasi koguste märkimisväärse vähenemise tõttu kohtusid Euroopa Komisjoni ja Eurogasi esindajad 6. jaanuaril energeetikavolinik Andris Piebalgsiga, et pidada aru viimase aja arengusuundade üle ja kavandada edasist tegevust tagamaks lepingujärgsetest tarne- ja transiidikohustustest kinnipidamist.

Nii Gazprom kui ka Naftogaz peaksid endale teadvustama, milline võib olla praeguse vaidluse negatiivne mõju ja millist otsest kahju see võib tekitada. Samas ei piisa vaid tekkinud probleemi lahendamisest, vaid jõuda tuleb ühisele pikaajalisele kokkuleppele, et vältida edaspidi sarnaste konfliktide kordumist.

Euroopa Liit saab umbes viiendiku tarbitavast gaasist läbi Ukraina ja veel viiendiku Venemaa teisi kanaleid pidi.

Täna varahommikul kell 8.44 Moskva aja järgi keeras Gazprom Ukrainasse suunduvad gaasitorud täiesti kinni. Vastusammuna sulges Ukraina oma piiril kõik transiiditorud Euroopasse.

Gaasitüli kommenteerides kirjutas eile USA majandusleht Wall Street Journal, et EL pole eelmisest gaasitülist midagi õppinud. EL ei mõista, et Venemaa suhted Ukrainaga, sealhulgas gaasivaidlus, on poliitilised.

Nii ei taunigi EL praegu Venemaa torupoliitikat, vaid nimetab tüli kommertsvaidluseks. Kui aga Moskvas nähakse usaldusväärset partnerit, kelle teel on vaid kapriisne Kiiev, toetab see Venemaa alternatiivseid torujuhtme projekte Nord Streami ja South Streami, millest esimene on Ida-Euroopa jagamiseks ja valitsemiseks ning teine ELi Nabucco torujuhtme torpedeerimiseks, kirjutas WSJ.

ELi gaasitarnijate mitmekesistamine on olulisem kui transiitriikide ümbermängimine ELi ja Gazpromi maardlate vahel, hoiatas leht.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2009, 13:51
Otsi:

Ava täpsem otsing