Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Gildi investor: investeeringu väärtust ei oska keegi hinnata

07. jaanuar 2009, 14:28

Balti esimese ja ainukese
riskikapitalifondi Gild Arbitrage investor Ando Hagel nendib, et tal on oma
investeeringut hetkel raske hinnata ja loodab, et poole aasta pärast on fondi
varade reaalne väärtus teada.

„Seda on praegu väga raske hinnata,“ vastas endine Võru linnapea ja praegune SA Võru Spordikeskuse nõukogu esimees Ando Hagel aripaev.ee küsimusele, kuidas ta oma pikaajalist investeeringut Gild Arbitrage'i praegu hindab. „Kuna situatsioon on keeruline, ei oska keegi täpselt hinnata,“ kostis mees.

Hagel kinnitas, et on investeeringuga plussis, ent kui palju, sellest ei olnud ta nõus rääkima. Hageli sõnul ei tohi ära ehmatada ja müüma tormata, sest hetkel pole lihtsalt müügiks õige aeg.

Samas ütles investor, et keegi ei oska investeeringuid praegu hinnata ega ole ka tema see hiromant, kes võiks öelda, palju ta oma investeeringust tagasi saab. „Mingil hetkel tuleb need võlakirjad ära realiseerida,“ nõustus ta, aga tuleb vaadata, milliseks situatsioon kujuneb.

Hagel avaldas arvamust, et Gild Bankers on enam-vähem teinud seda, mida riskikapitali haldajalt on oodatud ja ta ei usu, et investeerimispank pankrotti läheks. Kõige negatiivsem stsenaarium on tema enda sõnul see, kui peaks investeeringust ilma jääma, aga hetkel ei pea ta seda tõenäoliseks. Pigem loodab Hagel plussi jääda.

Otsuseid lubas investor tegema hakata siis, kui asi vähegi selgemaks saab. „Ilmselt kusagil poole aasta jooksul saab asi selgeks. Kui tekib see hetk, mil suudetakse varad ära hinnata. Ma usun, et neil (Gild Bankersil – toim) on mingid kattevarad realiseerimisel,“ täpsustas Hagel. Ta toonitas, et tal on täpselt sama palju infot kui ajakirjanikul.

Küsimusele, mida investor arvab Eesti investeeringutest, vastas Hagel, et paar asja tunduvad talle kahtlased ja kõige kahtlasem tundub Q Vara. „Ei oska selle ettevõtte tagatise kohta öelda, sest ma ei tea lähemalt. Laen võidakse tagasi saada, võidakse mitte saada, seda ei oska keegi täna öelda,“ arvas Hagel.

Detsembris investoritele saadetud prospektis öeldakse, et riskifond näeb kõige suuremat tõusupotentsiaali Armeenias. Hageli jaoks on Armeenia turg täiesti võõras asi ja seepärast ta enda sõnul hinnangut anda.

Hetkel ei näe mees üheski valdkonnas perspektiivi. „Praegu peab olema ettevaatlik, sest aktsiaturud on kõik maas ja ilmselt ei ole ka põhi veel käes. Praegu mina igal juhul ootan, hoian oma investeeringuid põhiliselt rahas,“ kostis Hagel.

Gild Bankers teatas 4. novembril, et peatab pooleks aastaks Gild Arbitrage'i osakutega kauplemise. Fondi mahuks oli septembri lõpuks 95 mln eurot (1,49 mld krooni), millest 26 mln eurot (407 mln krooni) moodustas laenuraha. Keskmine intressikulu on fondil 12-13 protsenti aasta baasil ehk ca 50 miljonit krooni. Seega kuulus fondi ligi kolmesajale osanikule septembri lõpus 69 mln euro (1,08 mld krooni) eest vara. Fondi andmetel kuulub ligi kümnendik nende portfellist GILD Bankersile, ettevõtte partneritele ja töötajatele.

Äripäeva tuli vihje, et Eesti ühe suurema panga hinnangul tuleks fondi varasid 70 protsenti alla hinnata. Selle arvestuse järgi kaotaksid investorid kolmveerand miljardit krooni.

Jaanuarist septembrini näitas Gild Arbitrage 11,2 protsendilist tootlust. 2007. aasta tootluseks oli 22,1 protsenti.

Gild Arbitrage fondi osaku väärtus on alates fondi loomisest 2001. aasta aprillis olnud väga stabiilne. Viimase seitsme ja poole aasta jooksul on fond näidanud langusnumbreid vaid kaheksal kuul.

Riskikapitalifondi investeeringute indikatiivne väärtus oli novembri lõpus 50-116 mln euro vahel ehk kõige negatiivsema stsenaariumi järgi on fond kaotanud 27 protsenti ning kõige positiivse stsenaariumi korral koguni 69 protsenti võitnud.

Gild Arbitrage oli avatud vaid rahakamatele investoritele. Minimaalne investeering pidi olema 10 000 eurot (156 400 krooni).

Kui keegi Gild Arbitrage'i investoritest tahab antud teemal sõna võtta, palun kirjutage sellest kas artikli tagasisides, võtke ühendust online-toimetusega e-kirja teel online@aripaev.ee või helistage telefonil 667 00 37.

Loe ka Gild Bankersi kommentaari aripaev.ee-st.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. April 2009, 10:52
Otsi:

Ava täpsem otsing