Teadlased ehitasid kõikenägeva silma

07. jaanuar 2009, 12:08

Rahvusvahelisel teadlaste töörühmal
õnnestus jäljendada putukate imepärast võimet vaadata korraga kõigis suundades,
ehitades kunstliku silma, mis näeb katkestusteta kõikjale enda ümber.

Klaasiasendajast perspexist ehitatud kera on eelkõige teaduslik töövahend, mille abil saab uurida, kuidas putukad näevad, orienteeruvad ja õpivad, kuid seda võib tulevikus saada kasutada ka robotsõidukites ja lennunduses, kinnitasid teadlased võrguajakirjale Physorg.

Silma ehitas Austraalia uurimiskeskuse The Vision Centre töörühm. Peamiseks eesmärgiks oli välja selgitada, mida näevad putukad maapinna kohal lenneldes. Töö on osa suuremast projektist, mille käigus püütakse mõista, kuidas putukad leiavad õige suuna, otsivad toitu, põgenevad kiskjate eest ning leiavad üles oma kodu.

“Panoraamnägijal on palju rohkem infot, mille põhjal jälgida ja kontrollida enda liikumist maailmas. Putukad on selles osas osavamad kui meie, sest nad näevad korraga kõikjale enda ümber,” ütles uurimuses osalenud teadlane Jochen Zeil. „Ka varem on ehitatud erinevaid panoraamnägemise seadmeid, kuid meie seade annab neist laiema nägemisulatuse ilma mingisuguste takistusteta, olles samal ajal vastupidav ja imekerge.”

Silm ise on läbipaistvast klaasisarnasest materjalist kera, mille sees asub hõbetatud koonus. See võimaldab 360-kraadilise nägemisvälja, mida ei katkesta toestussüsteemid, mida kasutatakse peeglite kandmiseks teistes samalaadsetes seadmetes. Seade sobib kasutamiseks tavalise videokaameraga.

Enamikul panoraamseadmetel on olemas ka pimetäpp, kus vaateväli peegli koha peal katkeb, kuid uuel seadmel on see probleem lahendatud, asetades peegli otsa pisikese läätse.

“Tahtsime ehitada seadet, mis töötaks välitingimustes, kuid tavaliste optiliste seadmetega tekib palju probleeme päikese ja varjude, imelike murdumisnurkade ja peegelduse tõttu. Meie aga tahtsime näha selgelt, usaldusväärselt ja takistusteta kõigis suundades,” selgitas Zeil.

Teadlased kujundasid optimaalse silma kuju, jälgides valguskiirte teed läbi kaameraläätse, perspex-kera ning peegelduval pinnal. Dean Soccol leidis ideaalse materjali ning vormis sellest täiusliku seadme.

“Meie lõpptulemus on tegelikult isegi natuke parem kui putuka nägemine, kuigi me ei saa jäljendada nende võimet näha värve ja polariseerunud valgust,” ütles Zeil. „Siiski saame nüüd täpselt välja selgitada, kuidas nende nägemisvälja ruumiline paigutus välja nägema peaks. Nii saame paremini mõista, kuidas putukad orienteeruvad ja õpivad. Näeme informatsiooni, mille nemadki vastu võtavad, ning saame järeldada, kuidas nad seda kasutavad.”

Järgmiseks plaanitakse kunstsilm uurimiseesmärgil lisada raadio teel kontrollitavale helikopterile. See võib tulevikus aidata välja töötada ka võimalikke rakendusi robotlennukites, kus seade võiks aidata vaid nägemise abil navigeerida kolmes dimensioonis.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. February 2009, 16:42
Otsi:

Ava täpsem otsing