Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Abiraha saamine nõuab pühendumist

Aavo Kuus 08. jaanuar 2009, 00:00

Välisturgudele laienemine võimaldab ettevõttel kohaliku turu kõrvalt kasvada ning kompenseerida Eesti majanduse jahtumist, andes lisasissetuleku ja stabiilsuse.

Samas nõuab laienemine suuremat vaba ressurssi. Oma tegevusele on võimalik tuge saada EASi eksporditoetuse programmist. EASilt eksporditoetuse taotlemine nõuab aega, pühendumist, selget visiooni ning põhjalikku projekti, kuid pakub firmale vastutasuks korraliku eneseanalüüsi ning arvestatavat majanduslikku ja moraalset tuge.

Enne projekti kirjutamist tuleb kõigepealt anda hinnang firma tegelikule seisule, omakapitalile ning projekti nõuetele vastavusele. Kui on vajakajäämisi või võlgnevusi, siis ei tasu raha ega aega projekti kirjutamise alla panna.

Teine oluline faktor on isiklik huvi, tahtmine ja kannatlikkus. Peab olema kindel visioon ja strateegia - mis toodetega millistel turgudel tegutseda.

Kui projekti kirjutamine ette võtta, siis tasub küsida EASist eelnõustamist, et formaatide ja päringutega mitte eksida. Kogemus on näidanud, et projekti tasub kirjutada põhjalikult ja hoolikalt, muidu tekitab muutmine ja parandamine pärast topelttööd. Projekti ettevalmistus sarnaneb koduse kontrolltööga, mille kirjutamisel võib kasutada õpikute ja mingil määral ka juhendaja abi, kuid mis tuleb sooritada hindele viis. EAS soovib näha, et firmal on tahe asjaga tegeleda.

Projekti kirjutamise põhiline kulu on töötaja tööaeg. Meie hiljutise, 1,1 miljoni krooni suuruse toetuse projekti kirjutamine võttis põhitöö kõrvalt paar kuud ning mitmeid kümneid lehekülgi paberimajandust. Tööd oli palju - koostati põhjalik äriplaan ning tehti eri turgude lõikes turuanalüüsid. Ka ei saa projekti kirjutada suvaline inimene, vaid eksporditoetustest rääkides peab selleks olema tegev- või ekspordijuht, kellel on välisturgude kogemus ning kes tunneb valdkonda nii Eestis kui ka teistes sihtriikides.

EAS menetles Kinema 2008. aasta eksporditoetuse projekti ligi kaks kuud. Selle aja jooksul tehti taustauuring ning projektianalüüs. EAS töötas läbi firma bilansi, kasumi ning kogu juhtkonna CVd. Analüüsiti ka ettevõtte jätkusuutlikkust ning mikro- ja makromajandusnäitajad välisturgudel. Samuti hinnati planeeritud müügimahte ning võrreldi eelnevate tulemustega, et selgitada välja, kas projekt on realistlik.

Äriplaani hinnates analüüsiti, kas projekti kirjutatud numbrid vastavad tegelikule olukorrale ja seda mitme prognoositava aasta lõikes.

Kui toetus heaks kiidetakse, tuleb alustada projekti täitmisega. Reglement nõuab pidevat aruandlust, mis distsiplineerib projektimeeskonda ning annab suurema eelduse projekti edukaks käivitumiseks.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing