Obama: majanduslangus nõuab kõigilt ohvreid

11. jaanuar 2009, 17:14

USA peatselt ametisse asuv president Barack
Obama hoiatas, et USA majanduse päästmine nõuab valimiskampaania ajal antud
lubaduste revideerimist ning nõuab isiklikke ohvreid kõigilt ameeriklastelt.

„Ma tahan realistlikuks jääda. Kõike, millest me valimiskampaania ajal rääkisime, ei suuda me loodetud tempos ellu viia,“ ütles Obama telekanalile ABC antud intervjuus. „Kõigil tuleb midagi ohverdada,“ lisas ta.

Obama asub ametisse 20. jaanuaril ning ärgitab USA Kongressi kiiresti vastu võtma majanduse stimuleerimise kava kogusummas ca 775 miljardit dollarit, kirjutas agentuur Bloomberg. Kava sisaldab nii maksukärpeid kui avaliku sektori kulutuste suurendamist. Kogu viimase nädala on Obama majandusest rääkinud iga päev, hoiatades, et ilma valitsuse sekkumiseta võib majanduslangus tulla veelgi rängem ja pikaajalisem.

Seda kinnitavad viimased majandusnäitajad – reedel avaldatud tööturu statistika kinnitas läinud aastal 2,6 miljoni töökoha kadumist USAs. Detsembris 7,2 protsendile kasvanud tööpuuduse näitaja on viimase 16 aasta kõrgeim.

„Ükskõik kas vaatame jaekaubanduse käivet või tööstust, kõik näitajad kinnitavad, et oleme rängimas majanduslanguses suure depressiooni aegadest,“ ütles Obama. Ükski ameeriklane ei jää sellest puutumata.

Eelmine USA Demokraatide president Bill Clinton oli ametisse asudes sarnases olukorras. Majanduse jalule aitamiseks tuli loobuda valimiskampaania ajal välja lubatud maksukärbetest ning piirata kulutamisplaane.

Obama avaldas eile oma majandusnõunike koostatud raporti, mis prognoosib, et kavandatav majanduse stimuleerimise kava aitab kahe aasta jooksul juurde luua 4 miljonit uut töökohta. Seda peamiselt ehituses, jaekaubanduses ja tööstuses.

Ühtlasi tagab majanduse ergutamine 2010. a lõpuks 3,7% võrra kiirema SKP kasvu kui see oleks ilma riigi sekkumiseta. Paketi suurus on ca 775 miljardit dollarit. Tööpuudus jääb 7% ümber.

Kongressi eelarvekomitee prognoosib, et majanduslangus ja valitsuse kava majanduse stimuleerimiseks paisutab riigi eelarvedefitsiidi sel eelarveaastal 1,18 triljonile dollarile.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2009, 06:58
Otsi:

Ava täpsem otsing