IT-kaupade hinnad hakkavad tänavu märgatavalt kerkima

Indrek Kald 12. jaanuar 2009, 00:00

Maailma suurimatest tootjatest on kümme esimest juba hinnatõusust teatanud, lisas ta.

IT-toodete hulgimüüja TD Balticu müügidirektori Indrek Raudsaare sõnul algas paljude toodete hinnatõus eelmise aasta septembris. "Põhjuseks võis olla dollari kursi muutumine. Hinnalangus puudutas vanemat kaupa, millest tootja soovis lahti saada," selgitas ta.

Kuiv toob välja kaks hinnatõusu põhjust. "Kütusehindade buum avaldas 2008. aastal küll selget mõju elektroonikakaupade tootmisele, kuid ei jõudnud hindadesse. Seda mõju näeme alles sel aastal," ütles ta.

Teiseks odava raha kadumine. "Nafta hind on juba langenud, ent raha ikka pole. Raha hind on ka läinud vaid hullemaks," rääkis Kuiv.

Kuiva sõnul toimus mullu Eestis samaaegselt kaks vastandlikku protsessi. "Jaemüügi päris suure tagasilöögi kõrval parandasime müüki väiksematele IT-firmadele ja süsteemiintegraatoritele," ütles ta. Samas oli tema sõnul üle aastate selgelt näha, et riigisektor tõmbas IT-kulusid tagasi.

Raudsaare ütlusel vähenes TD Balticus mullu eelkõige kallimate sülearvutite müük. "Pigem osteti odavamaid arvuteid, ka kogused olid väiksemad. Käibes annab see suur tootegrupp kohe tunda," sõnas ta. Samas jäi kulumaterjalide pool üsna stabiilseks. Raudsaare sõnul ostavad Eesti kliendid raskuste saabudes esmalt pigem vähem, pärast ostetakse juba odavamaid asju.

Raudsaar ütles, et TD Balticu käive langes mullu veerandi võrra. "Arvestades olukorda turul, oli see täiesti ootuspärane," lisas ta. "Ent jäime kasumisse."

Kuiva sõnul ei jahenenud GNT Eesti müük nii palju, kui nad kartsid. "GNT-l läks paremini kui turul keskmiselt," kinnitas ta.

Ettevõtte mullust käibenumbrit ei saa Kuiv veel öelda. "Käive vähenes, ent märgatavalt vähem kui TD Balticul," kinnitas ta. GNT jäi tema sõnul 2008. aastal kasumisse.

Tänavu on tema ütlusel raske mullust taset hoida. "Enda arvates jääme kindlasti püsima ja võib-olla ainukesena. Meie eeliseks on efektiivsus, organisatsioon on väike," rääkis ta.

Ka TD Balticu müügidirektori sõnul võivad mõned IT-kaupade hulgimüüjad turult kaduda. "Esimese poolaasta jooksul toimub teatud regulatsioon - kes jääb turule ja kes mitte. Tundub, et selliste mahtude juures kõigile ruumi ei ole," kinnitas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:53
Otsi:

Ava täpsem otsing