Prokurör: arvatavate tellijate süü tõendamine võimatu

13. jaanuar 2009, 15:01

Riigiprokurör Helga Aadamsoo, kes tänasel
Hans H. Luige süütamiste kohtuotsuse väljakuulutamisel asendas kolleeg
Steven-Hristo Evestust, nendib, et meediaärimehe lähedaste kodude
süütamised tellinud mehed jäid karistamata süü tõendamatuse tõttu.

"Süüdistuse saab esitada üksnes kriminaalmenetluse käigus kogutud tõendite alusel. Kui tõendid on sellised, mis jätavad kahtluse kas antud isikud on seotud või neid tõendeid ei ole piisavalt, siis kahjuks ei ole prokuratuuril, nagu õigusriigile kohane, õigus kellelegi süüdistust esitada. Ei olnud võimalik koguda piisavalt tõendeid, et süüdistust esitada," möönab Aadamsoo.

Ta lisab, et riigiprokuratuur on kohtuotsusega rahul ega apellatsioonikaebust ei esita.

Esialgu pidas keskkriminaalpolitsei mullu jaanuaris koos Marek Võrguga (endise nimega Tuvike) Luige lähedaste ründamise kahtlusega kinni ka Assar Pauluse, Imre Araka, Rünno Kristjuhani, Rünno Linki ja Jaak Tuuksami.

"Mitmed tunnistajad andsid kohtueelse menetluse käigus ütlusi juhtunu asjus, kuid neist ei tulenenud objektiivseid ja konkreetseid tõendeid süütamistele kihutajate kohta. Samuti ei õnnestunud tuvastada sündmuste käiku vahetult pealt näinud tunnistajaid ning menetluse raames läbiotsimistel leitud esemed ei andnud viiteid süütamisele kihutajate kohta," on riigiprokurör Steven-Hristo Evestus varem Postimehele selgitanud, miks ta pidi kriminaalmenetluse Pauluse, Araka, Kajari, Kristjuhani, Linki ja Tuuksami osas kellelegi süüdistust esitamata lõpetama.

Kinnipeetud meeste seast võis kõige tuntumaks pidada Assar Paulust, kes väidetavalt sai pärast Kalev Kure tapmist 2005. aasta lõpus eestikeelse allilma liidriks.

Kõik ülejäänud viis olid väidetavalt sama allilma tuumik. Nende seas oli ka Imre Arakas, keda politsei on varem kahtlustanud mitmes palgamõrvas ja kes enda sõnul on üle elanud seitse atentaadikatset.

Jaak Tuuksamit peetakse allilmas autoriteetseks meheks, kes Nõukogude ajal kelmuse, varguse ja riigivara riisumise eest kinni istunud. 2001. aastal kahtlus Saksa politsei teda Stuttgardis autovarguste organiseerimises. Kui Tuuksam Luige lähedaste ründamisele kihutamise kahtluse alt vabanes, kurtis ta ajakirjanikele, et ei teagi, kes Hans H. Luik on..

Rünno Kristjuhanit peetakse Tuuksami lähedaseks sõbraks. 2002. aastal karistas kohus Kristjuhanit tingimisi relva ebaseaduslikus omamises.

Luige lähedaste ja kogemata ohvriks sattunud fotograaf Val Rajasaare elukohtade süütamise motiiv peitus AS Laferme omandivaidluses.

"Kui olin kuulutatud Laferme aktsiate enampakkumise võitjaks, tuli väikeaktsionär Priit Kajari minuga kontakti otsima," rääkis Hans H. Luik mullu kohtus tunnistusi andes. "Kajariga olid koos kaks varem kinni istunud meest – Imre Arakas ja Aivar Kalvik."

Kolmik oli tahtnud Luigele selgeks teha, et AS Laferme on nende oma ja Luik on nende "rajale astunud". Luik lahkunud enda sõnul sellise jutu peale kohtumiselt.

"Kas teile ei heidetud sel vestlusel ette, et olete Laferme aktsiad ebaeetiliselt omandanud?" küsis Luigelt Võrgu kaitsja Toomas Alp kohtus.

Luik vastas toona, et otse näkku talle seda ei öeldud, küll on Kajari seda üritanud ebaõnnetsunult tõendada tsiviilkohtu protsessidel kuni riigikohtuni välja.

Hans H. Luik ei soostunud kohtuotsust Äripäevale kommenteerima.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. January 2009, 12:29
Otsi:

Ava täpsem otsing