Kaubamaja seilas mullu kasvutuules

Kadrin Karner 14. jaanuar 2009, 00:00

"Aastad ei ole küll vennad, kuid Kaubamaja kontserni jaoks oli möödunud 2008 vaatamata muutunud majanduskeskkonnale edukas," ütles Tallinna Kaubamaja juht Raul Puusepp. "Hoolimata jaeturgu tabanud üldisest langusest ning tarbijate kindlustunde nõrgenemisest suurenes kontserni käive enam kui kümnendiku võrra," lisas ta.

Puusepa sõnul ületab Kaubamaja mullune kasvunäitaja turu keskmist tunduvalt ka siis, kui mitte arvestada sinna kontserni eelmisel aastal lisandunud uut kaubanduspinda. Kaubamaja sisenes eelmisel aastal kingaärisse ning Selver avas Eestis-Lätis kümme uut kauplust. Just jalatsiäri nimetas Puusepp selle aasta olulisimaks märksõnaks.

Firma ajaloo aktiivseim laienemisaasta mõjutas Puusepa kinnitusel kontserni kasumlikkust. "Ettevõte saab keskenduda kas kasumile või laienemisele," selgitas Puusepp. "Eelmisel aastal oli Kaubamaja prioriteediks laienemine, et kasvatada ettevõtte kasumiteenimise võimet tulevikus," sõnas ta.

Puusepa sõnul Eesti jaekaubandusturg tänavu ei kasva. "Tallinna Kaubamaja kontsern jätkab senisel kursil," kinnitas ta. Veel on Kaubamajal plaanis sel aastal startida ilupoodidega, mis on kavas kasvatada Baltimaades kümnepoeliseks ketiks. Puusepa sõnul loob iga keti pood 7-8 uut töökohta.

Kui palju Kaubamaja uue kaubamärgi käivitumisse ja poodide avamisse investeerib, ei soostunud juht ütlema.

Autokaubandusest rääkides ütles Puusepp, et möödunud aastal läksid paremini kaubaks odavamad ning hea hinna ja kvaliteedi suhtega sõidukid. Tänavu plaanib Kaubamaja suurendada Kia turuosa ja leida uusi brände, mida müüma hakata.

Mullu kaheksa uut kauplust Eestis ja kaks Lätis avanud Selverile oli möödunud aasta ajaloo kõige jõulisem kasvuaasta, ütles A-Selver ASi juht Iivi Saar. Käive kasvas mullu 15 protsenti.

Selveri laienemisplaane kommenteerides tõdesid nii Saar kui ka Puusepp, et tempot on võrreldes aasta tagasi tehtud plaanidega veidi maha võetud, kuid vaikselt siiski laienetakse. Jaanuaris avatakse Narvas Soldino Selver ja märtsis Kakumäe Selver. Neli uut Selverit tuleb ka Lätti.

Sarnaselt Tallinna Kaubamajaga ei prognoosi ka A-Selver sellel aastal käibe kasvu.

Ilupoodide ketist LHV esialgu olulist käibelisa ei oota, kuid pikemas perspektiivis annab selles valdkonnas laienemine aktsionäridele kahtlemata lisandväärtust.

Rääkides jalatsimüügist, selles sektoris valitseb praegu keeruline olukord - inimesed hoiavad kulusid kokku kust võimalik ning uute rõivaste ja jalatsite soetamist annab suhteliselt lihtsalt edasi lükata. Samas sobib see valdkond Kaubamaja üldise ärimudeliga. 2008. aasta lõpetatakse aga sellegipoolest kahjumis.

Automüügi poole pealt ootame järgmisel aastal, et käive jääb selle aasta omale alla. Kasumi teenimine läheb Kaubamajal antud segmendis väga keeruliseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:53
Otsi:

Ava täpsem otsing