FOTOD: Riia lakub haavu

14. jaanuar 2009, 13:52

Öine kopsimine Läti parlamendihoone juures
ei olnud kõrvapete. Hommikuks olid seimi puruks visatud aknad kui mitte
parandatud, siis vähemalt kinni kleebitud. Taastamistööd käisid ka enim
kannatada saanud Smilšu tänaval.

Kui öösel oli parlamendihoone kvartal sõjaväepolitseinikest sisse piiratud, siis hommikul võis seimi juures juba igasuguste piiranguteta liikuda. Piirkonnas patrullis kümneid (sõjaväe)politseinikke, kes hoolitsesid ka selle eest, et ükski liigne neljarattaline parlamendi lähistele ei pääseks. Selleks oli mõne tänava otsa paigaldatud kett-tõke, mille korravalvur nn lubatud auto lähenedes eest nihutas.

Kõige enam kannatada saanud Smilšu tänaval koristati märatsemise jälgi, vahetati klaaspakette, asendati sillutisest välja õngitsetud ja akendesse virutatud munakivisid uutega ning pildistati usinalt „riigipöörajate“ kätetööd.

Ober Hausi maakler Juris, pilk arvutiekraanile naelutatud – mees kiirustas tööpostile juba kella 3 paiku - istus jätkuvalt enda sodiks pekstud aknaklaasidega kontoris.

Läti rahandusministeeriumi, mille aknad olid sajaprotsendilise järjekindlusega sisse pekstud – jagu oli saadud ka paarisentimeetri paksustest turvaklaasidest – juures askeldasid riigiasutuse töötajad ja tõenäoliselt ka mõne klaasiettevõtte inimesed. Mõõdeti, arutati, žestikuleeriti, kiruti… Juba lõuna paiku jõudsid aga ministeeriumi juurde esimesed uued aknapaketid.

Legendaarse Latvijas Balzamsi alkoholipoe kõrval asuv vinoteek jäi märatsejatele küll ette – kaupluse aknaklaas on sisse visatud -, kuid joogipoolist huligaanid millegipärast kaasa ei ole haaranud.

Kaupluse müüja Julija räägib Äripäevale, et kuigi Läti politsei lubab, et ollakse ka võimalikuks tänaõhtuseks märatsemisvooruks valmis, ei oska tema ega ükski ta töökaaslane ennustada, kas ka tegelikult uuesti märuliks läheb.

„Ma nägin õhtul neid lõhkujaid ja röövleid. Need ei olnud mingid demonstrandid! Tavalised pätid, purjus noored! Ega siis need, kes seal Toomkiriku platsil valitsuse vastu meelt avaldasid, ei tulnud välja selleks, et poode rüüstata ja politseiga kakelda,“ arutleb naine.

Ta möönab, et riigis on küll majanduskriis – umbes kahe tunni jooksul, mis Äripäeval kulus piirkonnas ringi uudistamiseks, ei külastanud veiniäri ükski kunde -, kuid ka eileõhtune möll ei vii Julija meelest mingisuguse mõistliku lahenduseni.

Vinoteegist paarikümne sammu kaugusel asuvat Latvijas Balzamsi kauplust rüüstasid aga „valitsusekukutajad“ põhjalikult. Öösel pelgalt riiuliga tõkestatud ukseava oli hommikuks musta kilega põhjalikult kinni kleebitud.

Kuigi pood ei töötanud, toodi sinna - arvatavasti laiali tassitud kraami asemele – kaupa lisaks. Koorem koosnes kaheliitristest, seitsmepromillistest plastõllepudelitest, sekka ka paarkümmend veekanistrit. Neist sajakonnast, kelle politsei eile õhtul Riia vanalinnas kinni nabis, rüüstasid vähemalt neli inimest just palsamikauplust.

Muide, nagu eile õhtulgi, märkas Äripäeva ka täna hommikupoolikul Riia kesklinnas ringi sõitmas mitmeid autosid – enamasti kohalike numbrimärkidega -, mille armatuurlauale oli kinnitatud Venemaa trikoloor.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. January 2009, 16:59
Otsi:

Ava täpsem otsing