Erki Kert: Eesti riigi laenuintress mitte väiksem kui 8%

15. jaanuar 2009, 19:35

Investeerimispanga LHV Balti
analüüsiosakonna juht Erki Kert pakkus välja, kui Eesti valitsus müüks
võlakirju, siis madalaim intressimäär võiks olla 8 protsenti
aastas.

«Kuigi mõnevõrra on pinged leevendust saanud, on olukord rahaturgudel endiselt äärmiselt keeruline,» kommenteeris Kert Postimehele. «Vaadates Läti ja Leedu riigivõlakirjade turgu, siis tõenäoliselt Eestil laenu saamisega ületamatuid probleeme ei tekiks, küll aga on intressid märksa kõrgemad kui veel aasta tagasi.»

Kerdi hinnagul tajuvad välisinvestorid Balti riikide riskitasemeid umbes sarnastena, Läti oma kõige kõrgem, Eesti oma madalaim. Tema arvets jääks Eesti emiteeritavate võlakirjade intressimäär sõltuvalt ajaperioodist arvatavasti kuhugi 8-10 protsendi vahele.

Samas uskus Swedbank makronanalüütik, öeldes seda samuti Postimehele, Eesti valitsusel on praegu väga keeruline laenu saada. «Balti riikidele keegi praegu laenu ei anna,» ütles Lauri. «Kui, siis ehk tarbimislaenu intressiga.» Lauri arvates viiks liiga kalli laenu võtmine Eesti pankrotti.

"Eestile hoiatuseks on ilmselt Leedu juhtum, kus valitsus püüdis saada edutult laenu. Kui seda oldi valmis ka andma, siis intressiga, mis oli kaugelt üle 10 protsendi aastas. Üleilmse finantskriisi tõttu on laenu saamine igal pool erakordselt keeruline," hoiatas Lauri.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. January 2009, 19:35
Otsi:

Ava täpsem otsing