Prants: erandid maksuvõlglastele on kahe teraga mõõk

17. jaanuar 2009, 17:58

Ettevõtjana näeks ASi Smarten Logistics üks
omanikest ja nõukogu liige Indrek Prants hea meelega, et maksuamet oleks
võlgnike suhtes paindlikum.

„See oleks väga tore ettevõtete poolelt vaadatuna, aga see tekitaks ka tohutu ebavõrdsuse puhangu, et ühele tullakse vastu, teisele mitte,“ ütles Prants vastuseks aripaev.ee päevaküsimusele, kas maksuamet võiks raskustesse sattunud ettevõtete suhtes pandlikum olla.
Ärimees märkis, et on ennast selles küsimuses üritanud panna ka maksuameti positsioonile, kellele on ette antud reeglid, mis kehtivad kõigi jaoks võrdselt.

„Samas võiks erinevaid võlajuhtumeid eraldi analüüsides ja tagamaid uurides kõne alla tulla natuke erandlikum lähenemine. Aga kuna tegu ei ole ju ühe, kahe või kümne ettevõttega, vaid see puudutab sadu, võib-olla tuhandeid ettevõtteid, tundub see suhteliselt ebareaalne. Siis oleks need tuhanded ettevõtted maksuameti ukse taga, et tehke minu ettevõttele ka maksegraafik,“ arutles Prants erandite tegemise võimaluse üle ning lisas, et sellisel juhul võtaks maksuamet endale mingis mõttes saneerija rolli, andes maksegraafikuid ja ajapikendusi.

„Kui mõelda ennast riigikodanikuks ja maksumaksjaks, siis tundub, et see ei pruugi kuigi hästi välja kukkuda,“ nentis Prants.
Samas on praegune must-valge seadus, mis asetab ettevõtted rangelt ühele või teisele poole joont, andnud hoogu juurde teiselegi probleemideringile – maksuvõlgu vaatavad pangad näiteks laenude andmisel, mis omakorda soodustab likviidsuskriisi.

Äripäev kirjutas eile, et iga neljas ettevõtja kannatab maksehäirete all, maksuvõlg on samas pahatihti pangavõla tekkimise indikaator, kuna maksuameti pangakontode sulgemise järel ei saa ka teisi laene teenindada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. March 2009, 13:47
Otsi:

Ava täpsem otsing