Putin: gaasitransiit taastub esmaspäeval

18. jaanuar 2009, 08:58

Vene gaasi transiit Euroopasse läbi Ukraina
võib taastuda juba homme. Nii teatas Venemaa peaminister Vladimir Putin pärast
eile hilisõhtul toimunud läbirääkimisi Ukraina peaministri Julia
Tõmošenkoga.

Tõmošenko ütles, et kahe riigi pead andsid Gazpromi ja Naftogazi juhtkonnale korralduse kiiremas korras vastavad dokumendid ette valmistada, vahendab BBC.

„Kohe pärast nende allakirjutamist gaasitarned taastatakse,“ lubas Tõmošenko. Tõmošenko lisas, et eilsed läbirääkimised olid küll ülimalt keerulised, kuid siiski edukad ning erimeelsustele on lahendused leitud.

Ukraina tarbijatele mineva gaasi hinna kohta ütles Putin, et pooled leppisid kokku „euroopalikule hinnakujundusele“ üle mineku alates 1. jaanuarist 2010, sel aastal saab Ukraina gaasi 20protsendilise hinnaalandusega tingimusel, et Venemaa maksab Ukrainale transiidi eest 2008. aastal kehtinud hindade järgi.

„Euroopalike hindade“ all on Venemaa varem silmas pidanud hinda 450 dollarit 1000 kuupmeetri gaasi eest. Kui kokku lepitud allahindlus baseerub just sellel hinnal, tuleb Ukrainal sel aastal maksta 360 dollarit, mis on täpselt kaks korda rohkem kui eelmisel aastal.

Kiievi varasem soov oli saada gaasi 203 dollariga, hiljem nõustuti 250 dollarilise hinnaga.

Transiiditariif 2008. aastal oli 1,7 dollarit 1000 kuupmeetri gaasi eest 100 km kohta, mis on umbes kaks korda madalam Euroopa hinnatasemest.

Ekspertide hinnangul võib gaasi hind edaspidi alaneda seoses nafta hinna langusega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. January 2009, 22:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing