Rahaliidule uus löök – S P kärpis ka Portugali reitingut

22. jaanuar 2009, 09:39

Euroopa rahaliidu ühtsus sai uue löögi, kui
reitinguagentuur S P kärpis eile juba kolmanda euroala riigi – Portugali –
reitingut.

Sel kuul on S P kärpinud juba Kreeka ja Hispaania reitingut ning muutnud Iirimaa reitinguväljavaate stabiilselt negatiivseks.

See tähendab, et ühtse rahaturu asemel peab osa euroala riike laenu eest kõrgemat hinda maksma kui näiteks Saksamaa, mille vastu turu usaldus on kõige suurem.

Turud spekuleerivad euroala kärisemise võimalusega. Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet nimetas selliseid spekulatsioone eile taas „alusetuks“. Ka enamik majanduseksperte ei usu rahaliidu lagunemist.

Turud on aga skeptilised, vaadates, kuidas riigid püüavad kokku saada raha oma majanduse ergutamise kavadeks ning pankade päästmiseks, samal ajal kui maksutulud majanduslanguses kokku kuivad. Laenuturud spekuleerivad, et osa riike võib kasvava võlakoorma teenindamisega hätta jääda.

Saksamaa ja nõrgemate euroala riikide võlakirjade tulususe vahe on kärisenud suuremaks, kui euro käibeloleku ajal enne nähtud. Eile kerkisid vahed rekordtasemele Kreeka, Belgia, Itaalia, Portugali, Hispaania ja Iirimaa võlakirjade ning Saksamaa võlakirjade vahel, kirjutas Wall Street Journal.

Selline areng tähendab nende riikide jaoks ka Euroopa Keskpanga intressikärbete väiksemat mõju.

S P teatas, et Portugali püüded on avaliku sektori finantsseisu tugevdada pole olnud piisavad ega õigusta senist reitingut. Portugali uus reiting on A+.

Portugal kärpis nädalavahetusel majanduskasvu väljavaadet, prognoosides SKP kahanemist 0,8% ning tööpuuduse kasvu 8,5 protsendile.

S P prognoosib Portugali SKP langust tänavu 1,5% ning 2010. aastal 1%. Pikaajaline keskmine kasvutempo jääb 1,5%-le võrreldes euroala keskmise 2,2 protsendiga.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2009, 09:51
Otsi:

Ava täpsem otsing