Ettevõtja: riigi abi on tõeline kergendus eksportijaile

Kadrin Karner 23. jaanuar 2009, 00:00

"Väga vajalik samm. Kui see vastu võetakse, siis see on esimene tõeline kergendus," ütles ta. Riigi toetus on oluline, kuna kõik ettevõtjad teavad, kui keeruline on praegu pankadest laenu võtta, rõhutas ta.

Abi saamiseks ettevõtetele püstitatud kriteeriumid on paketiga juba tutvunud Soomre sõnul karmid. "Praegu on palju ettevõtteid, mis peavadki turult ära kaduma, kuna nende äriplaan pidas vett ainult räige kasvu tingimustes," kinnitas ta.

Haapsalu Uksetehase osanikust juhi sõnul peab abipaketi jaoks selekteerima elujõulised ettevõtted. Tegemist on ikkagi riigi rahaga, mida tulebki karmimate kriteeriumite alusel jaotada, lisas Soomre.

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni presidendi Sven Sesteri ütlusel toob eksportijate abipakett majandusele suurt kasu. "Eksperdid eeldavad, et makromajandusele on positiivne mõju kolmekordne võrreldes meetmete mahuga," sõnas ta.

Sesteri sõnul puudutab pakett vähem väikeettevõtteid, pigem suunatakse meetmed tugevatele eksportijatele. Abipakett on finantseerimistehing, mitte kulu, sest äririskid jäävad ettevõtetele, samas antakse firmadele võimalus saada nn kannatlikumat raha, märkis ta. Paketi näol on tegu kolmnurgaga, kus ühes nurgas on riik, teises pank ja kolmandas ettevõte.

Üleeile õhtul majandusministeeriumis arutatud neljamiljardiline pakett täidab pangaliidu tegevdirektori Katrin Talihärmi sõnul eesmärgi, kui muudab raha ettevõtjaile kergemini kättesaadavaks.

"On oluline toetada konkurentsivõimelisi ja jätkusuutlikke ettevõtteid, mis on mõjutatud rahvusvahelisest usalduskriisist või millel on tekkinud ajutised finantseerimisraskused," ütles ta. Lisaks peavad plaanitavad meetmed aitama Talihärmi sõnul kaasa tööhõive tagamisele.

Ka Baltika peadirektori Meelis Milderi sõnul oleksid praegu olulised riigi investeeringud, mis võimaldavad luua uusi töökohti ja säilitada olemasolevaid. Seda võiks tema arvates teha Euroopa rahaga.

Majandusminister Juhan Partsi sõnul ei anna riik abi konkurentsivõimetutele või nõrkadele firmadele. "Toetame elujõuliste ettevõtete eksporti ja kohanemisvõimet," sõnas ta. "Hiljemalt veebruaris peaks olema lõplikud seisukohad teada ja siis jääb valitsuse otsustada nende rakendamine," lisas Parts.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:54
Otsi:

Ava täpsem otsing