Otsija klikkidel suur jõud

Silvia Viidik 27. jaanuar 2009, 00:00

Ettevõte, kelle missioon on maailma informatsiooni organiseerimine ning selle kättesaadavaks ja kasutatavaks tegemine kõikjal maailmas, teatas neljapäeva õhtul analüütikute ootusi ületanud neljanda kvartali tulemused.

Google'i aktsia tõusis pärast teadet pea 6 protsenti.

Maailma suurima otsingumootori puhaskasumiks tuli 382,4 miljonit dollarit ehk 1,21 dollarit aktsia kohta ning jättes kõrvale osa kuludest, tuli kasumiks aktsia kohta lausa 5,10 dollarit. Analüütikute parim prognoos oli (isegi kõige tumedamate kriteeriumidega) 4,96 dollarit.

Kuigi aktsionärid tõttasid selle peale kiirelt aktsiaturule oma omanikustaatust ettevõttes kasvatama, tuleks tõele au andes siiski tunnistada, et praegusel juhul oli tegemist Google'i esimese kvartaalse kasumilangusega tema ajaloos börsiettevõttena. Ja tegemist pole väikese tagasiliu, vaid päris suure, 68protsendilise käntsatusega.

Peale selle, et majanduse üldine olukord surub pea kõiki ettevõtteid paar numbrit väiksematesse kingadesse, võttis Google kasumist lopsaka osa, 1,09 miljardi dollari eest tehtud investeeringuid Time Warneri AOLi keskkonda ja Clearwire'isse.

Kuigi kallid, olid mõlemad ettevõtte arenguks kaunis vajalikud komponendid. AOL-iga, mille peamiseks konkurendiks on siinmail enamkasutatav MSN, sõlmis Google partnerluse online-reklaami ja otsingutarkvara jagamiseks ning lisaks omandas suhtlusvõrgu aktsiatest 5 protsenti. Sellesse sammu pani Google terve miljardi.

Ka Clearwire, kes ehitab kiireid juhtmevabasid ühendusi, on otsingusüsteemi edukaks toimimiseks kaunis oluline osa.

"Me jätkame investeerimist ega ohustaks iial kasutamise kvaliteeti ja oma infrastruktuuri tugevust," sõnas finantsjuht Partrick Pichette.

Ja praegu on teistesse ettevõtetesse investeerimine ka mõnevõrra odavam kui ilmselt aasta tagasi. Seda muidugi juhul, kui piisav rahareserv on omast käest võtta. Vaatamata sellele soovitavad mõned analüütikud münti enne väljaandmist natuke aega käes veeretada eelkõige praeguse makrokeskkonna tõttu, mis hooletutele kulutajatele kiirelt vastu näppe annab.

Google on seda mõistnud ning oma väljaminekute tasakaalustamiseks ka kulude saagimise korralikult käsile võtnud. Nad on sulgenud vähekasumlikke rakendusi ning rendile andnud kasutuna seisvat kinnisvara üle maailma.

"Neil läheb paremini kui kõigil teistel. Nad juhivad ettevõtte kasvu ja hoiavad samal ajal kulusid lühikese lõa otsas ning just seda me näha tahamegi," sõnas RBC Capital Marketsi analüütik Ross Sandler Bloombergile.

Ehk siis - Google ei vaata mõne järgmise kvartali poole lootuses oma kasumit kõrgele upitada, nad vaatavad mitme(kümne) järgmise aasta poole, et saavutada pikaajaliselt tugevat ja kasvavat ettevõtet.

Inimesed vajavad raskematel aegadel rohkem infot kui õitsengu korral ja ilmselt selle tõttu on 18 protsenti kasvanud ka klikkide arv, millelt reklaamijad Google'ile hoolega maksavad. Tasuga seotud klikkide peegeldus on näha ettevõtte tuludes, mis kasvasid üle viiendiku, 4,22 miljardile dollarile (kui välja arvestada tulu, mis läks partnersaitidele). Sellele aitasid kaasa reklaamijad ise, kes suunasid suurema osa oma rahast just otsingumootori tulemuste juurde poogitud reklaamidesse, mis on tavareklaamist tootlikumad.

Praegu on otsingufirma müük viie aastaga 15-kordistunud. Erakordse kasvu kordumist paljud analüütikud siiski ei usu ja see olekski ilmselt veidi optimistlik, arvestades, et internetiotsingute põllul valitses enne Google'it suhteliselt kündmata tühjus, mis nüüdseks on suurel määral täis ehitatud. Õnneks on siiski veel riike, kus arvuteid pole igaühel ning nende tulevaste arengute pealt saab ka Google endale ilmselt hea osa. Eriti arvestades, et tema valitsemise alla kuulub otsinguturust tervelt 63 protsenti.

Üks samm, millega suurettevõte oma aktsionäre veidi pahandas, oli töötajatele mõeldud aktsiaoptsioonide tingimuste muutmine.

Selle kohaselt saavad need, kelle optsioonid on rahast väljas ehk optsiooni täitmishind on praegusest aktsiahinnast oluliselt kõrgemal, oma optsioonid uute vastu välja vahetada praeguseid aktsiahindu arvestades.

Google ise mõtles sellega ainult head, soovides oma töötajate motivatsioonile väikese energiasüsti anda, kuid aktsionärid, kes seisid enne töötajatega samal pulgal ning kaotasid oma investeeringutelt sama palju, peavad mitte kellegi abile lootes ise oma kahjud kandma.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:55
Otsi:

Ava täpsem otsing