PwC uuring: maailma ärieliit seninägematult pessimistlik

28. jaanuar 2009, 10:12

Eile Davosi majandusfoorumil esitletud
PricewaterhouseCoopersi (PwC) ülemaailmne tegevjuhtide uuring näitab ärieliidi
seninägematut pessimismi oma ettevõtete lähituleviku osas.

Tunneli lõpus on siiski näha valgust – juhtide ootus oma ettevõtete pikaajalise kasvu osas on positiivsem lühiajalisest.

PwC üleilmne tippjuhtide küsitlus viidi läbi 12. korda ning selle käigus intervjueeriti 1124 juhti enam kui 50 riigist, nende seas ka kümnest Eesti ettevõttest.

Uuring näitab selgelt, et globaliseerumise tulemusena pole alles jäänud ühtegi oaasi, kuhu majanduskriis ei ulatuks, kuigi kriisi mõju ja ajastus võib olla pisut erinev. Kui eelmise aasta uuringus oli näha esimesi pessimistlikke toone lääneriikide tippjuhtide tulevikunägemuses, siis täna on negatiivsed meeleolud valdavad kõikjal, seisis PwC uuringu kokkuvõttes.

Vaid iga viies vastanu usub oma ettevõtte käibe kasvu lähema aasta jooksul, aasta tagasi uskusid seda pooled juhtidest. Lühiajaline ootus äri kasvu kohta on eriti sünge arenenud riikides – nii USAs, Jaapanis kui enamikus Lääne-Euroopa riikides ootab käibe kasvu tänavu vähem kui 15% vastanuist. Arenevates riikides on säilinud pisut enam optimismi – nii peab lühiajalist kasvu tõenäoliseks tervelt 70% India, 33% Brasiilia, 30% Venemaa ja 29% Hiina juhtidest. Kuid ka nendes riikides on langus võrreldes varasema optimismiga märgatav, teatas PwC.

Intervjuud uuringus osalenud tippjuhtidega viidi läbi ajavahemikus september-november 2008 ning ajalises lõikes on selgelt näha pessimismi süvenemine: veel septembri keskpaiku uskus 40% vastanuist oma ettevõtte käibe kasvu lähema aasta jooksul, novembri lõpus küsitletuist oli samal arvamusel vaAgo ViluAgo Viluid 10%.

Kui varasemates uuringutes on juhtide hinnang ettevõtete pikaajalisele (s.o järgmise kolme aasta) kasvupotentsiaalile olnud pessimistlikum lühiajalisest, siis seekordne tulemus oli vastupidine. 34% vastanuist uskus PwC teatel, et kolmeaastases perspektiivis nende ettevõte kasvab ehk selleks ajaks on majanduslangus uuesti tõusule pööranud. Kõikides riikides peale India ja Korea olid pikaajalised hinnangud positiivsemad lühiajalistest.

Tippjuhid näevad end täna "kahe kuristiku vahel" – vaja on tagada ellujäämine lähiperspektiivis, säilitades samas jätkusuutlikkus pikemas perspektiivis. Lühiajaliselt on juhtide jaoks kriitilisemateks teemadeks kahanev nõudlus kaupade ja teenuste järele ning finantseerimisvõimaluste kallinemine või koguni kadumine (70% vastanuist on seetõttu lükanud edasi oma investeerimisotsuseid). Samas plaanib ainult 26% juhtidest vähendada oma ettevõtete töötajate arvu, teatas PwC.

Pikaajaliselt on olulisimateks eesmärkideks parimate töötajate hoidmine ja värbamine, energia ja toorainetega seotud kulude piiramine ja ettevõtte kaubamärgi väärtuse tõstmine. Laienemisplaanide osas on paljud tippjuhid hakanud eelistama teiste ettevõtete ülesostmisele ühisettevõtete loomist, kuna sellega kaasnevad kulud ja risk on väiksemad, kinnitas PwC oma uuringu kokkuvõttes.

Paljud tippjuhid ei ole rahul, et nende töö edukust mõõdetakse väga lühiajaliste finantsnäitajate alusel –näiteks kas kvartaalsed tulemused vastavad analüütikute ootustele või mitte –, kuna see ei võimalda ellu viia pikaajalist jätkusuutlikku strateegiat. Ka globaalne finantskriis on mitmete tippjuhtide arvates tingitud liigsest fookusest lühiajalisele kasumiteenimisele ning nad loodavad PwC teatel, et majanduskriis toob kaasa tippjuhtide mõtteviisi muutumise.

Juhid näevad ühest küljest positiivsena valitsuste aktiivset sekkumist majanduskriisi ületamiseks, kuid teisalt väljendavad enam kui pooled neist kartust, et see võib endaga kaasa tuua ülereguleerimise.

Uuringust välja tulnud hinnangud ja probleemid on väga iseloomulikud ka Eesti ettevõtetele. "Kuigi mul puuduvad andmed, kuidas vastasid küsitlusele selles osalenud kümne Eesti ettevõtte juhid, tahaksin loota, et nemadki kuulusid nende hulka, kes nägid tunneli lõpus valguskiiri," kommenteeris uuringut PwC tegevjuht Ago Vilu. Ta lisas, et kui lühiajalise ellujäämise nimel peetava võitluse kõrval mitte unustada uute lahenduste otsimist, on Eestil kõik võimalused olla esimeste hulgas, kes hakkavad uue majandustõusu vilju nautima.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. January 2009, 10:30
Otsi:

Ava täpsem otsing