Reede 28. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

The Guardian: nemad on süüdi finantskriisis

30. jaanuar 2009, 11:35

Briti ajaleht The Guardian
avaldas nimekirja 25st isikust, kes on lehe hinnangul põhjustanud
ülemaailmse finantskriisi.

The Guardiani listis on muuhulgas ka endised USA presidendid Bill Clinton ja George W. Bush, Suurbritannia peaminister Gordon Brown ja Briti keskpanga juht Mervyn King.

Väljaande kokku pandud nimekirja esimesel kohal on aga USA keskpanga eksjuht Alan Greenspan. Ajalehe meelest on just Greenspani ajal kasvanud tuletisväärtpaberite arv ning tema on selle eest vastutav. Tuletisväärtpaberite turg kasvas aastail 2002-07 sajalt triljonilt 500 triljoni dollarini.

The Guardian edastab, et miljardär George Soros keeldus tuletisväärtpabereid kasutamast, öeldes, et ei saa aru, kuidas need töötavad. Tuntud investeerimispankur Warren Buffett on aga nimetanud tuletisväärtpabereid finantsiliseks massihävitusrelvaks.

Bill Clintoni süü seisneb ajalehe väitel 1999. aastal alla kirjutatatud dokumendis, mis lahutas kommerts- ja investeerimispangad. George W. Bushi süüdistatab Briti ajaleht selles, et ta ei võtnud olukorra parandamiseks midagi ette. Gordon Brownile heidetakse ette Londoni kui investeerimiskeskuse asetamist prioriteetsele kohale võrreldes teiste majanduse valdkondadega.

Kõige rohkemalt on nimekirjas esindatud pankureid ja suurinvestoreid. Neid süüdistab ajaleht lühinägelikkuses, finantsilise mulli puhumises ja mitteläbipaistavas tegevuses.

The Guardian lisas 25-liikmelisse nimekirja ka USA avalikkuse, kes hoogsalt pangadelt laene võttis ega suutnud neid tagasi maksta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. January 2009, 13:03
Otsi:

Ava täpsem otsing