JUKOSe aktsionärid said Strasbourgi kohtus lootust

31. jaanuar 2009, 09:59

Neljapäeval otsustas Euroopa
Inimõiguste Kohus võtta osaliselt sisulisele arutamisele JUKOSe aktsionäride
kaebuse Venemaa vastu omandi ebaseadusliku äravõtmise kohta, ekspertide sõnul
tähendab seal kaebuse arutamisele võtmine harilikult ka lootust selle
rahuldamisele.

Kohus luges seega inglise advokaadi Pierce Gardneri ettevõtte täieõiguslikuks esindajaks kaebuses Vene riigi vastu, kirjutas täna Kommersant. Sellele on vastu vaielnud JUKOSe pankrotihaldur Eduard Rebgun, kelle väitel on tema ainuke volitatud esindaja.

JUKOSe endine finantsjuht Bruce Misamore tervitas Reutersi teatel kohtuotsust, tema sõnul on tegu tähtsa sammuga, mis kinnitab ettevõtte usku seadusesse – asja, mis Venemaal pole kunagi tagatud.

Eile ütles Venemaa esindaja Euroopa Nõukogu inimõiguste allüksuse juures, et kohtu puhul on tegu “politiseerumisega”. Inimõiguste kohus on korduvalt otsustanud Venemaa kahjuks õiguste rikkumise pärast Tšetšeenias, Vene vanglates ja mujal Venemaal.

Vene riigiduuma on kaks aastat jätnud ratifitseerimata Euroopa inimõiguste konventsiooni protokolli, mis aitaks kiirendada kohtu tööd. "Peamine põhjus on poliitiline kontekst ja kohtu tegevuse märgatav politiseerumine, mida oleme saanud viimasel ajal näha," ütles Venemaa suursaadik Aleksandr Aleksejev.

Riigi poolt üle võetud JUKOSe mängisid Vene võimud suures osas riikliku ettevõtte Rosneft omandusse. Põhiomanik ja juht Mihhail Hodorkovski kannab 9-aastast vanglakaristust.

Kõik ettevõtte olulisemad isikud on kas vanglasse mõistetud, veel uurimise all või selle vältimiseks Venemaalt lahkunud. Kõnealuse kaebuse esitajad ei esinda kaugeltki kõiki JUKOSe aktsionäre. Kaebus esitati juba 2004. aastal, tõenäoline on otsuse tegemine selle aasta jooksul.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. July 2009, 15:48
Otsi:

Ava täpsem otsing