Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tarmo Kriis: majandus tagasi aastas 2007

03. veebruar 2009, 18:37

Tööandjate keskliidu juht Tarmo Kriis
esitles täna Stenbocki majas toimunud eelarve kokkuhoiukava tutvustamisel
tööandjate prognoosi, mille järgi on Eesti majandus tagasi aastas 2007.

„Tähtis on see, et senine optimism on asendunud realistlikuma vaatega ja otsuseid tehakse majandusliku olukorra, mitte ootuste pinnalt,“ ütles Tööandjate keskliidu juht Tarmo Kriis pärast kohtumise lõppu.

Olukord on tema sõnul aga täna selline, et Eesti on oma majanduslikus arengus kukkunud kaks aastat taha poole, ehk aastasse 2007 ning kuna SKP langeb, mitte ei jää samaks ega tõuse, nagu seni arvatud, peaks ka kulusid planeerides väga selgelt mõistma, et maksimumtase kulude osas saabki olla sama, mis 2007. aastal.

Riigieelarves kärpeid tehes tuleb Kriisi sõnul tuleb valitsusel vaadata, millised olid kuluread kaks aastat tagasi ja praegused numbrid nende näitajateni kärpida. „Avaliku sektori jooksvad kulud tuleb viia sinna tasemele. Erasektoris need muutused juba toimivad. Kui vahepeal räägiti, et riik kukub selle peale kokku… No ei kuku kokku! Ei kukkunud siis, ei kuku ka praegu!“ oli Kriis kindel.

Konkreetsematest kärpekohtadest rääkides märkis Kriis, et tõenäoliselt on pensione võimatu vähendada, kuid tema hinnangul on neid sellises olukorras võimatu ka tõsta. „Kõik ühiskonnakihid peavad endale aru andma, et me oleme ajas tagasi rännanud ja peame sealt nii kiiresti kui võimalik hakkama uuesti üles ronima. Kui me seda endale ei tunnista, siis pole ka seda pinnast, mille pealt edasi minna,“ nentis Kriis. Alustada tuleks tema sõnul aga hoopis küsimusest, kas sellele tagasiminekule suudetakse pidur peale tõmmata, sest pole välistatud, et me kukume veel alla poole. „Kui me oma ignorantsusest jätame vajalikud muudatused tegemata ja reformid läbi viimata, kukume veel,“ hoiatas Kriis.

Tööandjate keskliidu poolt esitatud prognoosi kohaselt majanduskriis süveneb ning võib kesta 2011. aastani. SKP languseks ütlevad tööandjad -7%, töötus määr tõuseb 15% ning palgad teevad läbi 10 – 30% languse. Sellest tulenevalt vähenevad ka maksutulud vähemalt 4% võrra.

Rasked ajad tõstavad tuntavalt halduskoormust ning toimub nii tööjõu kui kapitali lahkumine Eestist.

Tööandjad tõstatasid ka riigi usaldusväärsuse küsimuse, milles nähakse üht peamist lahendust eurole üleminekus ning riigi üldise suutlikkuse tõstmises. Siin on tööandjate ja riigi ühistöö võimalusteks tööviljakuse ja tootlikkuse oluline tõstmine, avaliku sektori jooksvate kulutuste vähendamine ning võitlus varimajandusega, mis eriti just keerulistel aegadel pead tõstma kipub. Tööandjad rõhutasid ka vajadust panustada endiselt IT-sektorisse ning innovatsiooni.

Majanduse elus hoidmiseks ning elavdamiseks tuleb võidelda töökohtade säilitamise eest ning toetada investeeringute tegemist. Samuti on tööandjate hinnangul viimane aeg alustada struktuursete reformidega.

See kõik aga eeldab tööandjate sõnul konsensust, eelkõige üksmeelt valitsuserakondade vahel ning olukorra kainet analüüsi riigikogu fraktsioonides. Samuti ootavad tööandjad kolmepoolset dialoogi valitsuse tööandjate ning töövõtjate vahel.

Peaminister Andrus Ansip ja rahandusminister Ivari Padar jagasid täna riigikogu opositsioonierakondade fraktsioonidele, ametiühingute ja tööandjate esindajatele infot Eesti majandusolukorra kohta, mille põhjal teeb valitsus 2009. aasta eelarve kokkuhoiu otsused.

Kohtumisel esinesid ettekannetega ka Eesti Panga asepresident Andres Sutt ja rahandusministeeriumi ametnikud.

Eesti Panga ettekandes anti ülevaade majanduse arengutendentsidest 2009.-2010. aastal. Selle põhjal arvestab valitsus panga poolt esitatud riskistsenaariumiga, mille kohaselt väheneb sisemajanduse koguprodukt tänavu 8,9 protsenti.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. February 2009, 18:48
Otsi:

Ava täpsem otsing