Padar pühib maksukavalt tolmu maha

Lemmi Kann 05. veebruar 2009, 00:00

"Küsimus ei ole ju tegelikult selles 8 miljardis, mis praegu tuleb kärpida, vaid 15 miljardi küsimuse (eelarve puudujääk - toim) lahendamises. Esialgse kärpega me jõuame alles 3% Maastrichti kriteeriumi piirile," märkis Padar.

8miljardiline kärbe jääb pidama siiski vaid juhul, kui majanduslangus ei osutu suuremaks praegusest mustast stsenaariumist, mille järgi majandus sel aastal üle 8,9% ei kuku. "Kui olud peaksid sellest stsenaariumist veelgi ekstreemsemaks minema, tuleb uued otsused teha," nentis Padar.

Kui üleeile tulid opositsioonierakonnad ja tööandjad välja tulumaksumäärasid puudutavate muudatusettepanekutega, ütles Padar, et selles osas on otsus endine - kuni euro tulekuni tulumaksu ei puuduta.

"Oleme ausad - me peame oma maksubaasi üle vaatama. Kõik need maksud, mis majandusele suures plaanis ruineerivalt mõjuvad, nende tõstmisest me rääkida ei saa. Kuid teemaks on kõik maksud, mis otseselt majandust ei laasta ja aitavad riigieelarvesse stabiilsust tuua," rääkis Padar.

Samas oli ta kindel, et kõik eelmisel aastal laual olnud maksumuudatused, näiteks automaks, võivad uuesti üles tulla edasistes aruteludes.

Praegu tuleb Padari sõnul riigi üldise stabiilsuse nimel teha otsused, mis tagaks, et õpetajate palgad ja pensionid saaks õigel ajal makstud, kriitiline infrastruktuur toimiks, inimesed saaksid tervishoiuteenust. "Selle kõige kõrval on väga oluline, et eelarvedefitsiit ei läheks üle normaalsuse piiride, olgu olud kui hullud tahes. Sest fiskaalstabiilsuse ja riigi usaldusväärsuse tagatiseks on euro kasutuselevõtt," rõhutas Padar taaskord Eesti eesmärgi number 1 olulisust.

Eelarvesse jääv 15-16 miljardi kroonine puudujääk on plaanis katta laenuraha ning reservidega. Padari sõnul ei jää puutumata ka stabiliseerimisreserv. "Mingi osa stabiliseerimisreservi kasutamine pole üldse välistatud," ütles Padar.

Konkreetseid kokkuleppeid laenu võtmiseks Padari sõnul veel ei ole, kuid riskide hajutamise kontekstis on ka see mõistlik valik.

Konkreetsete infrastruktuuriobjektide finantseerimiseks on Euroopa Investeerimispangast võimalik laenu saada ka ülimalt soodsa 2,7% intressiga, kuid rahandusminister rõhutas, et võimalused, milleks sellise "lillelise" intressiga laenu kasutada saab, on väga piiratud. Ka selle raha üle läbirääkimisi veel ei peeta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:56
Otsi:

Ava täpsem otsing