Colombia vihmametsas elas bussisuurune madu

05. veebruar 2009, 13:59

Colombia vihmametsas elanud madu on kõigi
aegade suurim. Tema suurus on võrreldav hiidsisaliku Tyrannosaurus rexiga.
Õnneks elas madu umbes 60 miljonit aastat tagasi ning teadlased leidsid selle
eluka kivistunud jäänused.

Maole on antud nimeks Titanoboa cerrejonensis. Tema fossiil avastati kivisöekaevandusest. Mao pikkuseks oli umbes 13 meetrit ning kaaluks 1140 kg. Tema kere oli umbes meetrise läbimõõduga, kirjutavad teadlased ajakirjas Nature ilmunud artiklis.

Titanoboa asustas Maad ajavahemikus 58–60 miljonit aastat tagasi. Maa elustik oli sel ajal alles toibumas 65 miljoni aasta eest toimunud väljasuremislainest, mis hävitas muuhulgas dinosaurused ning vabastas ökoloogilise niši suurtele lihasööjatele, mis ilmselt hiiglaslike mõõtmetega mao tekke võimaldasidki, kirjutas Reuters.

Titanoboa oli tolleaegse vihmametsa suurim asukas. Tõenäoliselt sõi ta krokodille, suuri kalu ja magevee-kilpkonni. Ta polnud mürgine ning tappis oma õnnetuid ohvreid ilmselt kägistades.

Mao elukeskkond meenutab tänapäevaseid vihmametsi, ehkki kliima oli siis praegusest soojem. Teadlaste hinnangul vajab selliste mõõtmetega madu sooja kliimat õhutemperatuuriga 30–34 °C.

Teadlased on leidnud mao selgroo ning ribid, kuid mitte koljut ega hambaid. Leitud fossiilifragmendid kuuluvad 28 eri loomale. Suurima Titanoboa pikkus võis ületada 15 meetrit.

Maod tekkisid 99 miljoni aasta eest. Seni peeti suurimaks maoks Egiptusest leitud Gigantophist, kes elas umbes 39 miljoni aasta eest. Tänapäeva suurimaks maoks on Kagu-Aasias elavad püütonid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. April 2009, 13:00
Otsi:

Ava täpsem otsing