BÖRS: Kauplemine inimeludega

06. veebruar 2009, 20:16

Kuigi praeguseks on selgunud, et terve rea
derivatiivsete finantsinstrumentide hoogne kasutamine on praeguse finantskriisi
üheks põhjuseks, jätkavad finantsinsenerid lennukate mõtete tootmist.

Vaikselt on pead tõstmas hoopis uut tüüpi kaubeldavad finantsvahendid, mille teenistuses mängib rolli inimelu pikkus. Need on tuntuks teinud Davidson Kempner riskifond (hedge fund).

Idee seisneb raha teenimises nö „surmavõlakirjade“ väljalaskest. Nimelt ostab fond inimestelt nende elukindlustuspoliisid, pakib need kokku ning müüb investoritele võlakirjadena.

Fond jätkab ostetud poliiside perioodilisi kindlustusmakseid kindlustusettevõttele ja kindlustussumma väljamakse korral kasseerib selle endale, luues niiviisi võlakirjadele ka tagatiskapitali.

Vaesemate inimeste jaoks, kel korraga suuremat summat vaja, on see hea viis teenida, sest fond maksab elukindlustuspoliiside müügilt päris korralikult, kuid lähedastele makstava kindlustussummaga võrreldes vähem.

Kuna surmavõlakirjad aeguvad 1. detsembril 2058, annab see nende kokkuostjaile piisava kindluse raha lõpuks ka tagasi saada, sest on vähetõenäoline, et kindlustatud selleks ajaks ei sure.

Siiski, mis juhtub juhul, kui riskifond peab hakkama võlakirju lunastama, aga raha pole piisavalt, kuna vajalikku hulka inimesi pole siit ilmast lahkunud? Kas siis tunnistab fond end maksujõuetuks või peaksid poliisid müünud inimesed pimedaid tänavaid vältima hakkama?

Ja kui palju maksab inimelu? Kas piisavalt vähe, et see investoritele väljamakseks kulutada või piisavalt palju, et vihased investorid tühjade kätega jätta?

Eluga mängimine on minu arvates vale. Isegi kui ajutiselt sellega tegelevad ja poliise müüvad inimesed endale leivaraha teenivad. Inimestel on ilmselt piisavalt palju muid muresid, et mitte oma elu rahasse vahetada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. February 2009, 20:16
Otsi:

Ava täpsem otsing