Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Nõustajad pole ainusüüdlased

Silvia Viidik 12. veebruar 2009, 00:00

Finantsnõustajad on samuti vaid inimesed, kes toetuvad oma otsustes suuresti matemaatilistele mudelitele ja väljakujunenud süsteemidele, kirjutas eile ajakiri BusinessWeek.

Kas see tähendab, et sama hästi võiks iga mees oma vara ise investeerida, mitte usaldada seda mõne konsultandi või rahajuhi kätte?

See mõte ei ole loomulikult muusika nõustajate kõrvadele ning suuremad kaotused vabandavad nad välja investorite liiga väikse riskitajuvusega. Kui kõik läheb mõnda aega superhästi, on raske uskuda, et mingi lühike periood võib investori pea kogu vara viia.

Nii investorid kui ka konsultandid kaotasid ilmselt pinna jalge alt ja ka arusaama, kui riskantsete varadega nad tegelikult mängivad.

Vaikselt on hakanud aktiviseeruma erinevad foorumid ja internetisaidid, kus üksteisega võimalikke potentsiaalselt häid investeeringuvõimalusi arutada ja asjakohast nõu saada. Inimesed tahavad olla ise oma õnne sepad, kuid kas see ikka nii hästi välja tuleb, kui plaanitud?

Mõistlik investeerimine nõuab aega (seda lisaks põhjalikele teadmistele, loomulikult). Kuid aega ettevõtete ja sektorite ning üldisemate trendide uurimiseks tavalisel inimesel töö kõrvalt üldjuhul napib.

Finantsnõustaja Ronald Roge tõi välja nüansi, mis kipub kergesti kahe silma vahele jääma - vahel on tähtis just see, mida ei tehta, ning suure ostu järel kiire laostumise asemel saab jälgida ühtlasi tootlusi. Aga laostuda õnnestus enamikul turuosalisel sellegipoolest.

Seega, kui usaldamatus nõustajate ja varajuhtide vastu on küllalt suur, võib proovida väikeste panustega ise turule minna, aga selleks peab olema piisavalt vapper ja piisavalt jõukas.

Tallinn. Nagu viimasel ajal kombeks, ei hiilanud turg just kõige kopsakamate käivetega.

Suurima käibe sai eile Olympic EG aktsia, kuid miljonäripositsiooni haaras ka Tallinna Kaubamaja. Teised pidid jääma varupingimeesteks.

Suurima tõusu tegi Arco Vara aktsia 7882kroonise minikäibega.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing