Geenid mõjutavad toimetulekut kõikuval aktsiaturul

12. veebruar 2009, 13:19

Finantsturu kõikumised võtavad seest
õõnsaks? Kaotasid maailmamajanduse langusega kogu oma raha? Mõlemal juhul
mängivad olulist rolli tuju ja riskikäitumist mõjutavad geenid, kinnitavad
teadlased teisipäeval avaldatud uurimuses.

Inimeste valmisolek oma rahaga riske võtta oli üllatavalt selgelt seotud kahe geeniga, kirjutasid teadlased ajakirjas PLoS ONE avaldatud uurimuses. Ka varasemad uurimused on näidanud, et ajutööd mõjutavad kemikaalid mängivad finantsriskide võtmisel olulist rolli, kirjutas Reuters.

Uuritud geenid mõjutavad dopamiini, mis on riskeerimisega seotud neurotransmitter, ning serotoniini, mis on tuju kontrollis osalev neurotransmitter. Riskeerimist soodustavat dopamiini geeni vormi omanud inimesed investeerisid riskantsemalt, kuid potentsiaalselt tulusamalt, serotoniini geeni suuremat ärevust soodustavat vormi omanud inimesed olid oma rahaga aga ettevaatlikumad, teatasid Camelia Kuhnen ja Joan Chiao Chicago Northwesterni ülikoolist.

"Andsime katsealustele raha ja palusime neil see oma soovi järgi investeerida,” ütles Kuhnen. 60 vabatahtlikku, kellest enamik olid tudengid, andsid lisaks süljeproovi DNA testi jaoks. Kuhnen ja Chiao kasutasid proovide analüüsimiseks testi, mis analüüsib dopamiini ja serotoniini taset mõjutavaid geenivariante, mis võiksid mõjutada riskeerimist.

Kolmandik vabatahtlikest olid geenide põhjal riskeerijad ning kolmandik muretsejad. Serotoniini transportergeeni 5-HTTLPR “ärevat” vormi omavad inimesed paigutasid 28 protsenti vähem raha riskantsetesse investeeringutesse. Dopamiini geeni DRD4 riskeerimist soodustavat vormi omavad inimesed investeerisid aga keskmisest 25 protsenti rohkem raha riskantsetesse tehingutesse.

"Finantskriisi tulemusi analüüsides on kasulik teada, kuidas inimeste geneetiline taust majanduskäitumist mõjutab,” ütles Chiao. “Vaid mõne inimese poolt võetud liigne risk võis mõjutada väga paljusid ettevõtteid ja inimesi.”

Kuhnen märkis ka, et teiste uurimuste põhjal mõjutavad kogemused riskeerimist palju rohkem kui geenid. “Inimesed võivad käesolevast kriisist palju õppida,” sõnas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. April 2009, 13:00
Otsi:

Ava täpsem otsing