Eier: kukkumine oli oodatust kiirem

13. veebruar 2009, 20:00

SEB analüütik Ruta Eier majanduse kukkumist
üllatavaks enam ei pea, küll aga oli kukkumine kiirem, kui algul
prognoositi.

Viimaste uudiste valguses see number enam üllatusena ei tulnud, ütles Eier Äripäevale.

"Pärast seda, kui avaldati aastalõpu tööstustoodangu numbrid, mis näitasid väga järsku kukkumist, ning samuti kukkusid suurelt ekspordinumbrid, oli selge, et ka majanduse kahanemise number ei saa kuigi väike tulla. Meie varasemate prognoosidega võrreldes on aastalõpu kukkumine olnud muidugi märgatavalt kiirem. Peamine põhjus ongi maailmamajanduse väga järsk halvenemine, ka näiteks Rootsi tööstustoodangu mahud kukkusid aasta lõpus 20%," ütles analüütik.

Eieri sõnul on meie peamistel eksporditurgudel nõudlus äärmiselt järsult kokku kukkunud, vaatame kasvõi Lätit, mis on meie suuruselt kolmas ekspordipartner. "Ainus indikaator, mis aastalõpul ei halvenenud, oli teenuste eksport. Seda osalt seepärast, et transiidis oli eelneval aastal väga suur kukkumine ning seega nõrk võrdlusbaas tänavuseks, ning ka seetõttu, et erinevalt tööstussektorist ei ole majanduse jahtumine veel teenustesektorisse niivõrd teravalt jõudnud. Teenused ongi reeglina ka vähem tsüklilised kui tööstus. Ka turistide arv ei ole veel langenud, mis toetas samuti teenuste eksporti," rääkis Eier.

Kuna maailmamajandus sammub järgmisel aastal jätkuvalt allakäigutrepist spiraali pidi alla, ei oota Eier enda sõnul selle aasta esimeselt kvartalilt paremaid numbreid.

"Võtmeküsimuseks majanduse taastumiseks on meie konkurentsivõime taastamine, mis iganes viisid selleks parasjagu toimivad. Kui on suutlikkust, siis paremaid ja maailmas müüvamaid tooteid arendada; kui ei ole suutlikkust midagi uut ja läbilöögivõimelist teha, siis vanu asju odavamate hindadega müüa. Kui praegu ujuvate kurssidega riikides valuutad väga jõuliselt odavnevad, saavutavad nad sellega hinnaeelise. Meie peame sedasama tegema lihtsalt hindu alandades," pakkus Eier välja variante olukorra leevendamiseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. February 2009, 20:00
Otsi:

Ava täpsem otsing