Läti valitsus otsib Parexi tupikust väljapääsu

16. veebruar 2009, 10:24

Läti valituse erakorralisel istungil on
täna arutusel vaid üks küsimus – Parex banka, kirjutab majandusleht
Biznes Baltija.

Selle nädalala kolmapäevaks peavad Läti valitsus ja panga uus juhtkond üksmeelele jõudma, millal ja mis moel maksta välismaistele kreeditoridele tagasi Parexi sündikaatlaen. Esimene osa summast ehk 275 miljonit eurot tuleks tagasi maksta juba selle nädala neljapäeval, ülejäänud 500 miljonit eurot juuni lõpuks, kirjutas leht.

Lahenduse leidmise muudab keeruliseks asjaolu, et laenuandjaid on üle 60. Kokkuleppe kummutamiseks piisab, kui kas või üks neist pakutud tingimused tagasi lükkab.

Parex banka juhtkond on pakkunud laenuandjatele lahendust, kus 20% võlast tagastab Parex veebruaris ning ülejäänud 80% kahes osas 2010. aastal ja 2012. aastal. Läti keskpanga väitel pole selline lahendus laenuandjatele vastuvõetav ning pank pakub omalt poolt välja, et 2009. a tagastada 40% võlasummast (464,7 miljonit eurot) ja ülejäänud osa järgmisel aastal või järgmise kahe aasta jooksul.

Kui kreeditoridega kompromissi ei leita, võib see majandusele kalliks maksma minna, hoiatab keskpank. Paljudel Parexi kreeditorid on finantsasutused, kus Läti pankadel on korrespondentkontod. Kui need finantsasutused teenusest keelduvad, destabiliseerib see Läti finantssüsteemi.

Selline stsenaarium tooks majanduses katastroofilise languse, ütles investeerimispankur Girt Rungainis. See tähendaks mitteresidentide lahkumist riigist, reitingute langust üheksakümnendate aastate keskpaiga tasemele ning ettevõtetele olukorda, kus kaupu ja teenuseid saab osta vaid ettemaksuga ning kus riik ei suuda impordi eest tasuda. Sellises olukorras jääb ilmselt täies ulatuses saamata ka välismaine finantsabi.

Tupikust väljapääsu otsides võttis Läti seim läinud nädalal vastu seaduse, mis võimaldab panga jagada kaheks – heaks ja halvaks pangaks. Viimase probleemsed varad võtaks üle riik, panga „heale“ osale püütakse aga ostjat leida, mis vähemalt osa Parexi päästmiseks kulutatud summadest riigieelarvesse tagasi tooks, kirjutas leht.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2009, 10:44
Otsi:

Ava täpsem otsing