Eesti sünnipäevaks tuleb taevasse komeet

18. veebruar 2009, 13:10

Eesti sünnipäevaks 24. veebruariks jõuab
Maale kõige lähemasse punkti komeet C/2007 N3 (Lulin) ehk lühidalt Lulin.

Nime andis komeedile hiina astronoomiatudeng Quanzhi Ye, kes komeedi 2007. aastal Taiwanil asuvas Lulini nimelises observatooriumis avastas. Lulin on mürkrohelise värvusega ning peaks terava nägemise korral olema vaadeldav ka palja silmaga, ehkki binokkel või teleskoop teeks selle ülesande palju lihtsamaks.

Eestis on tingimused vaatlemiseks kesised. Komeet on madalal lõunataevas varastel hommikutundidel, mil enamik inimesi eelistab magada. 24. veebruaril on komeet kõige lähemal Maale. Päikesele kõige lähemal oli ta aga 10. jaanuaril.

Komeetidele on väga sageli omane ilusa ja pika saba esinemine. Selline saba tekib komeetidele alles siis, kui nad on jõudnud Päikesele piisavalt lähedale ning saba on alati päikesetuule tõttu (Päikeselt lähtuv laetud osakeste voog) suunatud Päikesest eemale.

Komeetidele on omane väga väljavenitatud orbiit. Paljud neist satuvad Päikese lähedusse Lulin on ülemine sinakas taevakeha. Alumine on pildile jäänud hele kaksiktäht.Lulin on ülemine sinakas taevakeha. Alumine on pildile jäänud hele kaksiktäht.eksikülalistena Päikesesüsteemi äärealal paiknevast Öpiku-Oorti pilvest. Öpiku-Oorti pilv asub Päikesest tuhandeid kordi kaugemal kui Maa Päikesest, mistõttu kulub ka sealt pärineval komeedil tuhandeid aastaid, et lõpetada üks tiir ümber Päikese.

Teadlased usuvad, et Lulin võib olla sooritamas alles esimest tiiru ümber Päikese. Seetõttu on kosmiline kiirgus tema pinna miljardite aastate vältel katnud tugeva orgaanilistest ühenditest koorikuga, mis ei lase hästi läbi komeedi sisemuses leiduvaid lenduvaid ühendeid ning seetõttu pole komeedil ka ilusat saba, mis iseloomustas näiteks 1997. aastal palja silmaga hästi näha olnud Hale’i-Boppi komeeti.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2009, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing