Pühapäev 19. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tallinn teeniks finantskeskusena riigile 8 miljardit aastas

18. veebruar 2009, 16:05

Fondihaldurite liidu juhatuse esimehe ja
varahaldusfirma Avaron partneri Kristel Kivinurm-Priisalme hinnangul suudaks
Tallinn finantslinnana teenida riigi kassasse igal aastal vähemalt 8 mld krooni
maksutulu, kui teeme finantssektoris seaduse tasandil mõned
struktuurimuudatused.

"Ma väidan, et maksutulu on nelja-viie aasta pärast vähemalt 8 miljardit krooni, mis võiks hakata igal aastal puhtalt struktuursetest muudatustest finantssektoris Eesti kassasse tulema,“ kinnitas Kivinurm-Priisalm veendunult tänasel arutelul Tallinna võimalusest saada 2012. aastal finantskeskuseks, mille korraldas EASi koostöös Tallinna linnaga.

Kivinurm-Priisalme sõnul saadakse 8 miljardit krooni otsese maksutuluna tööhõivest finants- ja äriteenuste sektoris, kuna osa inimesi, kes on praegu tegelenud hoopis muude asjadega, tuleb ümber koolitada ja tuua sellesse sektorisse. "Selle asemel et nad täna teeniksid 10 000 krooni palka, hakkavad nad tulevikus teenima 20 000 krooni palka. See vahe moodustabki tegelikult 8 miljardit krooni," selgitas Kivinurm-Priisalm.

"Põhiprobleem, mille pärast ei ole asju ära tehtud, on see, et valitsuse tasandil ei ole aru saadud, mida tooks finantsteenuste keskuse loomine Eestisse endaga kaasa," põhjendas Kivinurm-Priisalm, miks pikka aega on räägitud finantskeskuse loomisest sarnaselt Luksemburgi või Iirimaaga, aga tegudeni ei ole jõutud.

Rasked ajad, mis praegu Eestis on, annavad Kivinurm-Priisalme ütlusel meile tõuke mõelda välja riiklikul tasandil näiteks kolm või neli sektorit, millele riik peaks keskenduma, et kogu riigi tööhõivet suurendada. "Ma arvan, et finantsteenuste sektor on üks, kus Eestis on olemas konkurentsivõime," rõhutas Kivinurm-Priisalm.

Seejärel tuleks tema sõnul teha nn täideviijate meeskond, kes riiklikul tasandil viiks vajalikud muudatused ellu. "Enamik neid muudatusi on võimalik teha kaheteist kuuga, aga on võimalik teha ka kümne aastaga. Sellest sõltub, kas Eesti riigi tööpuudus on 2011. aastal 15 protsenti või 7 protsenti," uskus Kivinurm-Priisalm.

Kristel Kivinurm-Priisalm

Mis muudatused on vaja teha? VarahaldKristel Kivinurm-Priisalm usfirma juhi sõnul on tööjõukulud vaja muuta konkurentsivõimeliseks. Üks võimalus selleks on seada sotsiaalmaksule ülempiir, et olemasolevad sektorid oleksid konkurentsivõimelisemad, mis tooks ka välisinvestoreid Eestisse, kes looksid uusi töökohti. "Praegu ei ole neil mingit põhjust tuua töökohad Soomest Eestisse, sest maksukulu on suhteliselt sarnane," nentis Priisalm.

Teine asi on tema sõnul keskenduda ettevõtlusele ja teha Eestist ettevõtluskeskus. "Selleks tuleb seada väärtpaberiturule nullprotsendiline tulumaks, et meelitada Euroopa ettevõtjaid Eestisse ettevõtteid looma, samuti tuleb muuta seadusi, mis võimaldaks Eestis luua peakortereid," tõi Priisalm näiteks. "Praegu ei ole võimalik kasumit maksuefektiivselt tütarettevõtte tasandilt emaettevõtte tasandile tuua." Priisalm on veendunud, et need muudatused on tegelikult väga lihtsad, aga need on vaja ära teha ja selleks on vaja poliitilist kokkulepet.

Kui oleme muudatused ära teinud, kuidas me saame olla kindlad, et suudame hakata finantsteenuseid müüa? "Investorid on väga ratsionaalsed inimesed. Kui sul on olemas Euroopas väga atraktiivne maksukeskkond, siis tulevad tegelikult investorid ise siia," vastas Priisalm küsimusele.

Tallinna abilinnapea Toomas Vitsut tervitas aruteluürituse avasõnades Tallinna kui finantskeskuse loomise ideed, millest lõikaks kasu kogu Eesti.

Arutelul sõna võtnud Kesk- ja Ida-Euroopa investeerimiseksperdi, Cicero Capitali tegevjuhi James Oatesi sõnul ei ole Eestil võimalik üles ehitada suurt tööstust, turismisektor ei tundu ka nii paljulubav. "Ma usun, et kriitilise tähtsusega on üles ehitada Tallinn finantskeskusena, ja seda tuleb teha kiiresti," rääkis Oates arutelule tulnud riigi- ja erasektori esindajatele. Oatesi hinnangul saaks Eesti pakkuda just niðitooteid.

Ürituse eesmärgiks oli era- ja avaliku sektori koostöös läbi arutada Eesti finantsteenuste sektori eesmärgid, tugevused ning muutmist vajavad küsimused, mis leidis aset nn töötubades.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. February 2009, 12:24
Otsi:

Ava täpsem otsing