Jürgen Ligi: Tallinn, pada ja katel ühes kastrulis

19. veebruar 2009, 12:48

Kuigi reformierakondlasele Jürgen Ligile ei
meeldi sugugi, kuidas Tallinna valimisi soolise võrdõiguslikkuse seadusega
reguleerida tahetakse, nõuab valimissüsteemiga manipuleerimine valimiste eel
eesmärgiga muuta ainuvõim absoluutseks otsustavat sekkumist, sest tegemist on
Eesti suurima demokraatiatõrkega, kirjutab poliitik oma ajaveebis.

Järgneb Jürgen Ligi seisukoht:

"Urmas Reinsalu algatus reguleerida Tallinna valimisi soolise võrdõiguslikkuse seadusega ja üleöö on nii Uus Poliitika ja Vali Kord, et tunnen end väljasureva dinosaurusena. Need tempera ja mores on mulle uskumatud ja talumatud. Häbi on, ja hirm, sest edaspidi võib enamus, aga ka enamuse vähemusse jäänud kild opositsiooniga koostöös muuta mistahes seadust mistahes hetkel millise tahes eelnõuga. Tavapärased protseduurid, nagu tutvumisaeg, muudatuste analüüs või debatt jäävad lihtsalt ära.

Et krooni devalveerimine on kolme lugemise küsimus, ei saa ma nüüd enam rääkida, irvhammastele on see lJürgen Ligi: Tallinn, pada ja katel ühes kastrulisiiga lihtne saak. Nüüd tuleb rääkida, et lugemisi kulub vähemalt kaks, teades vastust sellelegi, aga eelkõige peab selgitama devalveerimise majanduslikku mõttetust ning poliitilist teostamatust . Mõlemas olen ma ka veendunud, aga euroga läks meil selle nädalaga kiiremaks ikka.

Mõtisklema peab, kas sel moel on muudetav ka põhiseadus. Sest respublikaanlikud sigadused seisid seni mitte idee, vaid Eesti poliitilise kultuuri ja südametunnistuse taga. Nüüd ent peab hakkama kartma, et rikutus võib genereerida ka ideid. Kaitseventiil on ju roostes.

Tõdeda tuleb, et Reinsalu ja enamus ei sigatse niisama, vaid sellel on sedakorda ka pühitsev eesmärk. Minu idealistlik kiiks on, et käituda ei tohiks sellist pretsedenti loovalt. Aga selge on seegi, et Tallinna ja Kirde-Eestit valitseb kriminaalne seltskond. Seal risti ei lööda, omavahel ei vaielda ning kui und ei ole, siis kapo küllatuleku pärast.

Valimissüsteemiga manipuleerimine valimiste eel eesmärgiga muuta ainuvõim absoluutseks, see nõuab sekkumist. Tegu on Eesti suurima demokraatiatõrkega, kus neljas ega muud võimud pole toiminud. Väikeparbused võivad rippuda kus tahes, aga suured sõidavad ametiautos. Avalikkus ei kuule midagi isegi sellest, et volikogus ei anta opositsioonile lihtviisil sõna, juhataja sõimab saadikuid, paneb muudatusettepanekuid hääletusele kümnekaupa, opositsiooni ei lasta eelnõusid menetlevate komisjonide liikmeiks, opositsiooniliidrit rünnatakse füüsiliselt. Meie mured Riigikogu kultuuri pärast on selle kõrval teisejärgulised, möönan.

Valimiste reeglid peaksid olema muutumatud vähemalt aasta enne valimisi, et vähendada võimalusi, et neid muudetakse omakasust ja ärategemiseks. Eurovalimiste reeglite tõstatamine veel tänavu, välireklaami ebaproportsionaalne täiskeeld, valimisliitude keelustamine ja siis tühistamine valimisaastal on olnud kahetsusväärsed vastupidised näited.

Eetiline ja seaduslik mehhanism manipuleerimise vastu on kohtu ja õiguskantsleri kaudu. Kiirem ja seepärast tõhusam algus peaks olema viimane. Ainuüksi selle protseduuri käivitumine kahjustab manipulaatoreid avalikkuse silmis. Paraku me õiguskantsleri huvi ei näe, mis paneb küsima, kas peabki too institutsioon käima kraavepidi ja Eesti riigi järjepidevus olema seeläbi kahtluse all.

Jõksi kraav oli erakondlikult valiv vimm ja edevus. Kuigi me omavahel teineteist mõistsime, ei saa ma heaks kiita ta liialdusi apelleerimisel avalikule arvamusele ning õiguse ja poliitika segamist. Veel tänagi võtab ta kibestunult sõna poliitilise kallutusega.


Aga praegu tunneb Eesti tema sekkumisest kõvasti puudust. Teder hoiab end sõna võtmast nii Tallinna manipulatsioonide kui Riigikogu reaktsiooni suhtes. Aga ta peab sekkuma Tallinnas! Kasvõi selle pärast, et ta juba sekkus, kui võttis käsitlusse Seppiku kaebuse Lasnamäe ja Kopli huvides. Pärast sekkumist Tallinnas saaks rahuliku südamega tema ja Riigikohtu meelevalda anda ka Uue Poliitika Riigikogus.

Kui jääb ent nii nagu praegu, ei saa mitte keegi aru, kui palju mustem on Tallinn, pada ja katel pannakse ühte kastrulisse ning Lasnamäe koondub veelgi tihedamalt armastatud ja kiusatud partei ja baatja ümber. Mõtlev valija aga heitub. Nõmme ja Pirita ääremaastuvad. Volikogus põlistub võõraste kommetega ka võõras võim."

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. February 2009, 12:41
Otsi:

Ava täpsem otsing