Läti sai uue valitsusjuhi

26. veebruar 2009, 11:00

Läti president Valdis Zatlers nimetas
peaministri kandidaadiks senise Läti saadiku Euroopa parlamendis Valdis
Dombrovskise.

Dombrovskis, kes esindab seni opositsioonis olnud paremtsentristlikku parteid Uus Aeg, võtab valitsusohjad üle Ivars Godmaniselt, kelle juhitud valitsus 20. veebruaril koalitsioonipartnerite survel tagasi astus.

Vähemalt viis parteid on valmis Dombrovskist valitsusjuhina toetama, ütles Valdis Zatlers. President ise põhjendas oma valikut Dombrovskise ulatuslike kogemustega finants- ja majandusalal ning Euroopa institutsioonide hea tundmisega, vahendas agentuur Bloomberg.

Läti eelmine valitsus palus sügava majanduskriisi lahendamiseks abi IMFilt ning selle abipaketi tingimuste täitmiseks tuleb ka Dombrovskisel jätkata riigieelarve kulude kärpimist. Kokku 7,5 miljardi euro suuruse abipaketi tingimus on, et Läti eelarvedefitsiit ei või ületada 5% SKPst. Läti majanduse olukord on aga abilaenu kokkuleppe saavutamisest oluliselt halvenenud – leppes prognoositud 5% asemel kahaneb Läti SKP uute prognooside järgi tänavu vähemalt 12%.

„Kõige olulisem on saada abipaketi taha poliitiline konsensus,“ ütles Economist Intelligence Unite'i analüütik Aidan Manktelow Bloombergile. „Vaja on avalikkus ette valmistada veel sügavamateks kärbeteks, kui abipaketis algselt eeldati,“ lisas ta.

Dombrovskise partei Uus Aeg püüab moodustada uue valitsuse suures osas samadest parteidest, mis kuulusid ka Godmanise valitsusse, ütles Läti ülikooli poliitikateaduste professor Nils Muiznieks, kes iseloomustas uut peaministrit kui väga noort ja tarka ökonomisti. „Ta on uus nägu, kuid küsimus on selles, kas tal on ka piisavalt kaalu, et erinevate koalitsioonipartneritega hakkama saada ning IMFiga eelarve üle läbi rääkida,“ ütles Muiznieks.

Dombrovskis loodab uue valitsuse kokku saada kahe nädalaga.

Läti ajaleht Dienas Bizness kirjutas eile, et Dombrovskis tahaks leevendada eelarvekulutustele IMFi abiprogrammis seatud piiranguid. Läti võib eelarveaugu lappimiseks vajada täiendavalt 300 miljonit latti, kuna majanduslangus on algselt prognoositust suurem, ütles Dombrovskis. Alternatiiv on riigi pankrot. Samas ei toeta Dombrovskis pensionide kärpimist, mida on soovitanud IMF.

Reitinguagentuur Fitch hoiatas teisipäeval, et viivitused uue valitsuse moodustamisel võivad edasi lükata vajalikke eelarvekärpeid, mis omakorda võivad edasi lükata väljamakseid IMFi eestvedamisel kokku pandud välisabi paketist.

Agentuur S P jättis Läti teisipäeval ilma investeerimisjärgu reitingust, kärpides Läti riigi reitingu tasemele BB+.


Valdis Dombrovskis Valdis Dombrovskis

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. February 2009, 11:23
Otsi:

Ava täpsem otsing