Ungari taotleb Ida-Euroopale abi 180 miljardit eurot

27. veebruar 2009, 12:25

Ungari peaminister Ferenc Gyurcsany tahab,
et Euroopa Liit paneks sügavas majandus- ja finantskriisis Ida-Euroopa toetuseks
kokku 180 miljardi euro suuruse abipaketi, vahendas Bloomberg.

Euroopa stabiliseerimise ja integratsiooni programm sisaldab lühiajalist rahalist toetust valitsustele, erasektori võla koordineeritud restruktureerimist, pankade rekapitaliseerimist ning vähemalt 12 riigi ettevõtetele likviidsuse tagamist, ütles Gyurcsany. Oma ettepanekud esitab ta pühapäeval toimuval ELi valitsusjuhtide mitteametlikul tippkohtumisel, kus on arutusel majanduskriis ning võimalik abi Ida-Euroopale.

„Me peame vähendama regiooniga seotud riske ja üksi sõnadest siin ei aita,“ ütles Gyurcsany. „Euroopa Liit peab võtma liidrirolli. See pakett suudaks kindlasti peatada rahvusvaluutade kiire odavnemise, millest on saanud Ida-Euroopa üks suuremaid riske“.

Viimase kuue kuuga on Poola zlott euro suhtes odavnenud 29%, Ungari forint 20%, Rumeenia leu 17% ja Tšehhi kroon 12%. Ukraina grivna on augustist odavnenud 37%.

Valuutariski leevendamiseks pakub Gyurcsany välja ka Ida-Euroopas kiirema eurole ülemineku. Inflatsiooni- ja eelarvekriteeriume ei tuleks leevendada, küll aga võiks Ungari peaministri arvates lühendada perioodi, mille jooksul kandidaatriigi valuuta peab kauplema vahetuskursimehhanismis ERM2.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. February 2009, 12:26
Otsi:

Ava täpsem otsing