Eesti Energia: me ei konkureeri Shelli projektiga

01. märts 2009, 15:27

Eesti Energia kütuste valdkonna juhi Harri
Miku sõnul ei konkureeri Eesti Energia Shelli projektiga, sest tegutsetakse
erinevatel uuringuväljadel.

"Shelli on Jordaania valitsusega läbirääkimisi pidanud rohkem kui kaks aastat ja nende projekt hõlmab ainult õli tootmist. Shelli projekt ei oma Eesti Energia projektidega omavahelist seost ega konkureeri sellega. Me tegutseme erinevatel uuringuväljadel ja kasutame õli tootmiseks täiesti erinevaid tehnoloogiaid. Eesti Energia poolt välja arendatud tahke soojuskandja tehnoloogia on maailma edukaim kommertskasutuses olev põlevkiviõli tootmise tehnoloogia ning põhineb põlevkivi maapealsel kuumutamisel. Shell kasutab n.ö. maa-alust (in-situ) termilise töötlemise tehnoloogiat, mis võimaldab kasutusele võtta oluliselt sügavamal asuvaid põlevkiviressursse. Shell ongi keskendunud süvadeposiitidele ja nende tehnoloogiat ei ole võimalik kasutada Eesti Energia uuringuväljadel," kommenteeris Eesti Energia kütuste valdkonna juht Harri Mikk.

Äripäev kirjutas eelmisel aastal, et sügisel selgub, kas Eesti Energia saab jordaanlastelt rohelise tule oma 60 miljardi kroonisele projektile, et esimesena maailmas põlevkivist mootorikütust toota. Eesti firma suurim konkurent ses äris oli Shell. Mõned päevad tagasi teatas Euroopa suurim naftakompanii Royal Dutch Shell Bloombergile, et on jõudnud etappi, kus ettevõte on valmis hakata tootma põlevkivi Jordaanias.

Pea kõik tunnustatumad nafta tootmise ja tarbimise tasakaalu prognoosivad institutsioonid on Miku sõnul jõudnud järeldusele, et naftahinna pikaajalise tõusuprognoosi tõttu ning globaalse vedelkütuste vajaduse katmiseks on vajalik lisaks tavapärastele naftareservidele kasutusele võtta ka mittekonventsionaalsed ressursid nagu põlevkivi. "Enim tasub siin esile tõsta Rahvusvahelise Energeetikaagentuuri 2008. aasta maailmaprognoosi, mis avaldati möödunud aasta lõpus. Põlevkivis paikneva õli kogus on erinevatel hinnangutel 3-9 korda suurem praegu teadaolevatest naftavarudest, mis põhjendab ka Shelli ja teiste suurte naftakompaniide huvi kõnealuse ressursi vastu. Meie esialgsetele uuringutele tuginedes saame väita, et Eesti Energiale kuuluva tehnoloogia abil põlevkivist õli tootmise kulu jääb allapoole tulevikus kujunevat nafta hinda, mis teeb projekti väljavaate kasumlikuks," lisas ta.

Eesti Energial on Jordaanias käimas kaks paralleelset arendusprojekti – 600-900 MW võimsusega põlevkivielektrijaam ja ca 30 000 barrelilise päevatoodanguga õlitehas. "Mõlemad, nii elektri- kui õlitööstus, on planeeritud rajada ühes ja samas maardlas paiknevale põlevkiviressursile ja hetkel kestavadki Eesti Energial kontsessioonilepingu (maavara pikaajaline kasutusleping) läbirääkimised Jordaania valitsusega. Kui jõuame tingimuste osas kokkuleppele, võivad läbirääkimised valitsusega lõppeda juba sel kevadel, misjärel läbib leping suve jooksul ratifitseerimise parlamendis. Peale seda jätkame sisuliste töödega," märkis Mikk.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. March 2009, 15:27
Otsi:

Ava täpsem otsing