OECD: kõige rohkem kahjustab majanduskasvu ettevõtte tulumaks, järgmisena tööjõumaks

ÄP 04. märts 2009, 00:00

Maksude kohta kirjutas OECD, et pikas perspektiivis kahjustavad majanduse kasvuväljavaateid kõige enam ettevõtte tulumaks, mille järel tulevad tööjõu maksud ja siis kaudsed maksud. Kõige vähem kahju teevad varamaksud. Riigid, mis praegu sõltuvad ettevõtete ja töötajate maksustamisest, võiksid oma majanduse kasvutempot kasvatada maksukoorma nihutamisega kaupadele ja teenustele ning varale, vahendas Bloomberg.

OECD peaökonomisti Klaus Schmidt-Hebbeli sõnul "ei sea finantsurgude torm küsimärgi alla raportis soovitatud kaupade ja tööturu reformide kasutegurit".

Paindlikud kaupade ja teenuste turud "sunnivad tootjaid kasumimarginaale kärpima ning madalamad hinnad toetavad nõudlust," kirjutas OECD. Paindlikumad tööturud võimaldavad palku langetada, mis aitab töökohti säilitada. USA on majanduslangustest tavaliselt kiiremini välja pääsenud just tänu suuremale paindlikkusele, isegi siis, kui algne langus oli suurem, vahendas raportit ajaleht Finacial Times.

Raport soovitab poliitikutel vältida valikuid, mis võõrandavad inimesed töösuhtest nagu 70ndatel Euroopas, kus vastusena majanduskonjunktuuri langusele hakati propageerima varasemat pensionileminekut. "Katsed vähendada tööpuudust tööjõu pakkumise vähendamisega oleksid niisama laastavate tagajärgedega kui varem ning muudaksid kõiki vaesemaks. Avatud turud ja protektsionismi tõrjumine on võti jõukuse suurendamiseks kogu maailmas," ütles Schmidt-Hebbel.

OECD märkis, et majanduslangused on paras aeg reformide korraldamiseks, kuna kriis raputab välja heade aegade inertsist. Kohanemise kuludega oleks muidugi hõlpsam toime tulla ajal, mil majandus on tugev.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:58
Otsi:

Ava täpsem otsing